Scattered Clouds

11°C

Kołobrzeg

29 maja 2024    |    Imieniny: Magdalena, Teodozja, Maria
29 maja 2024    
    Imieniny: Magdalena, Teodozja, Maria

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Zadbany samochód = tańszy samochód

Żyjesz na takim samym poziomie, a z tygodnia na tydzień wydajesz coraz więcej. Dotyczy to także twojego auta, którego utrzymanie niemało kosztuje. Możesz jednak wdrożyć w życie kilka zasad, dzięki którym twój samochód będzie „pochłaniać” mniej pieniędzy. Przeczytaj o naszych sposobach na oszczędności i jak najszybciej zacznij je stosować – już wkrótce odczujesz różnicę w swoim portfelu.

Zadbany samochód=tańszy samochód
W twoim aucie od czasu do czasu coś stuka lub piszczy, ale ciągle możesz nim jeździć, więc to ignorujesz. Popełniasz ogromny błąd, który może cię słono kosztować.

Takie dźwięki to najpewniej objawy małej usterki, którą można usunąć szybko i niskim kosztem. Jeżeli jednak zlekceważysz pukanie pod maską, piszczenie przy hamowaniu i stukanie podczas skręcania, już wkrótce mogą czekać cię bardzo poważne wydatki. Uszkodzenia będą coraz większe, a kiedy w końcu zdecydujesz się na wizytę w warsztacie, to mechanik wystawi ci bardzo wysoki rachunek.

Może zdarzyć się także, że pojazd odmówi posłuszeństwa na środku drogi i w najmniej spodziewanym momencie. W takiej sytuacji znowu wydasz niemałe pieniądze – na lawetę i transport do warsztatu. Dlatego zawsze, gdy tylko zauważysz coś niepokojącego w działaniu samochodu, odwiedź mechanika. Być może twojemu autu dolega niewinna usterka, której napraw kosztuje przysłowiowe grosze.

Możesz zużywać mniej paliwa – pokonując ten sam dystans
Wizyta na stacji paliw to dla kierowców „bolesne” doświadczenie. Ceny benzyny nie spadają, a ich wzrost jest raczej nieunikniony. Tym samym więcej kosztuje dojazd do pracy, odwożenie dzieci do przedszkola i odwiedziny u bliskich.

Co zrobić, aby wydawać mniej na paliwo? Naucz się jeździć ekonomicznie! Polega to na jak najlepszym dostosowaniu jazdy do warunków panujących na drodze. Kierowca, który jeździ ekonomicznie, unika gwałtownego przyspieszania i hamowania (hamuje silnikiem) – samochód powinien płynnie poruszać się po drodze. Efektem są rzadsze wizyty na stacji benzynowej i mniejsze wydatki.

Za zbyt duże zużycie paliwa może odpowiadać też stan techniczny auta. Sprawdź, czy twój samochód ma szczelny wydech i wyregulowany gaźnik. Przyjrzyj się dokładnie parametrom opon. Ogumienie ma – tak jak np. żarówki – klasę efektywności energetycznej. Dla tych, którzy chcą oszczędzać na paliwie, najlepsze są opony klasy A – zapewniające najmniejsze opory toczenie, a co za tym idzie, niższe spalanie.

Dokładnie planuj trasę jazdy samochodem
Dzisiaj do dyspozycji masz przynajmniej kilka aplikacji, z których możesz dowiedzieć się o warunkach panujących na drodze. Dlatego, gdy zamierzasz wyruszyć w trochę dłuższą trasę, zaplanuj ją tak, aby omijać korki, miejsca wypadków czy remontów. W ten sposób unikniesz niemiłego zaskoczenia, zawracania i… dodatkowego zużycia paliwa. Planowanie trasy to jedno z założeń economy driving – skrupulatnie planując swoją drogę, dotrzesz do celu możliwie najszybciej i najtaniej.

Znajdź dobrego mechanika
Aby solidnie naprawić auto, wcale nie jest potrzebna wizyta w ASO. Likwidacja nawet najmniejszych usterek może tam słono kosztować. Dlatego popytaj wśród znajomych – być może znają oni godnego zaufania fachowca i prawdziwego speca od samochodów. Naprawa pojazdu (nawet drobna) będzie u niego prawdopodobnie o wiele tańsza niż w autoryzowanym warsztacie.

Ubezpieczaj auto z głową
Mimo że każdy wie, że co roku należy zapłacić OC, to gdy upływa jego termin, okazuje się ono dużym wydatkiem w stosunku do miesięcznego budżetu. Ceny ubezpieczeń – tak ja wszystkich usług i produktów – rosną.

Możesz jednak postarać się, aby nie przepłacić. To, ile kosztuje składka OC, nie ma znaczenia. Zawsze ma ono taki sam zakres. Dlatego powinno zależeć ci na tym, aby wybrać jak najtańszą opcję. Kupując OC, masz tak naprawdę dwie możliwości:
- spotkanie z agentem w jego biurze – poprosi cię on o dane twoje i twojego samochodu, a następnie obliczy składkę. Nie masz jednak pewności, czy to, co ci on zaproponuje, jest na pewno najtańszym OC. Być może współpracuje on z jednym lub z kilkoma ubezpieczycielami. Nie masz wtedy możliwość, aby porównać ze sobą możliwe najwięcej ofert;
- kupienie OC online – w formularzu internetowym uzupełniasz informacje na temat samochodu i swoje dane. Już po chwili masz przed oczami kilka lub kilkanaście ofert towarzystw ubezpieczeniowych. Wybierasz tę, która kosztuje najmniej. Polisę wyszukasz i kupisz online – nie tracisz pieniędzy na paliwo czy parkowanie. W ten sposób możesz znaleźć ubezpieczenie na https://rankomat.pl/ubezpieczenie-oc.

Nawet jeżeli jesteś świeżo upieczonym kierowcą i chcesz ubezpieczyć swój pierwszy samochód, nie musisz wydawać fortuny. Wystarczy, że „dopiszesz” do dowodu rejestracyjnego kogoś, kto ma prawo jazdy od lat i może pochwalić się bezszkodową jazdą. To patent na to, aby ubezpieczyciel był skory zaoferować ci lepszą ofertę i niższą składkę. Polisę w dobrej cenie znajdziesz również na https://rankomat.pl/tanie-oc.

Kilka zasad dotyczących korzystania z samochodów może podreperować swój budżet. Wdróż zasady economy driving, a gdy tylko coś zaniepokoi cię w działaniu samochodu, to zgłoś się do mechanika. W ten sposób będziesz wydawać mniej na benzynę, naprawy i OC, a w twojej kieszeni pozostanie więcej pieniędzy.

reklama

reklama

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama