Broken Clouds

18°C

Kołobrzeg

16 czerwca 2024    |    Imieniny: Alina, Aneta, Justyna
16 czerwca 2024    
    Imieniny: Alina, Aneta, Justyna

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Wakacyjne zwiedzanie: Podborsko

W Podborsku mieszka jakieś 50 mieszkańców. I choć miejscowość ta leży 50 km od Kołobrzegu, w powiecie białogardzkim, to jeśli nie macie pomysłu na koniec wakacji, to polecamy wam właśnie wycieczkę do Podborska.

Podborsko powstało w XIX wieku jako wieś rolnicza Kiefheide. Należy kierować się na Białogard, drogą wojewódzką 163 Kołobrzeg-Wałcz. Z Białogardu, kierujemy się dalej drogą 163. W miejscowości Przegonia skręcamy w lewo w drogę wojewódzką 169 - kierunek Tychowo. Dojeżdżamy nią do samego Podborska. Tutejsze lasy są naprawdę wspaniałe: jesienią grzyby, latem jagody. Leśnictwo Podborsko bierze udział w programie "Zanocuj w lesie" (przeczytaj), dlatego jeśli ktoś ma ochotę na buschcraft, to tutaj także znajdzie coś dla siebie.

Wjeżdżając do Podborska już z daleka widoczna jest stacja kolejowa na trasie Białogard-Szczecinek. Zbudowano ją w XIX wieku. Znajduje się tam głaz z tablicą upamiętniającą niemieckie transporty w okresie II wojny do obozu dla lotników, o którym za chwilę. Wjeżdżając do Podborska, po prawej stronie mijaliśmy dawny poligon lotniczy, a na nim wieżę obserwacyjną Lasów Państwowych. To poradziecka konstrukcja, wzniesiona w latach 70-tych przez Rosjan stacjonujących w Podborsku. Gdy w latach 90-tych przejmowali ją leśnicy, została wzmocniona dodatkowymi kratownicami, bo za bardzo się chwiała. Ta ponad 60-metrowa konstrukcja wznosi się na ponad 100 metrów nad poziom morza. Na jej szczucie znajdował się dźwig. Była wykorzystywana na poligonie lotniczym, który znajdował się w tej części lasu. Dziś jest to dostrzegalnia pożarowa. Nie można na nią wejść.

W 1944 roku powstał obóz jeniecki dla lotników amerykańskich i brytyjskich (oprócz Anglików, byli tam Kanadyjczycy, Australijczycy, Nowozelandczycy, Polacy, Francuzi czy Czesi), także radzieckich. Od 6-8 lutego 1945 roku trwała ewakuacja obozu w ramach tzw "marszu śmierci". Upamiętnia to specjalny pomnik.

Obecnie, Podborsko słynie z Muzeum Zimnej Wojny, które prowadzi Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. W lutym 1967 roku w Moskwie podpisana została umowa, między władzami ZSRR i PRL, o stworzeniu na terytorium Polski trzech magazynów amunicji atomowej. Jako lokalizacje wybrane zostały Podborsko niedaleko Białogardu, Brzeźnica-Kolonia pod Bornem Sulinowem oraz Templewo niedaleko Międzyrzecza. W Podborsku, a właściwie w Dobrowie, powstały dwa podziemne magazyny do przechowywania amunicji atomowej, a także baza wojskowa. Od 1970 do 1990 roku przebywali tu Rosjanie. Potem obiekt przejęła strona Polska. W koszarach powstał areszt, a obiekty militarne zamieniono na muzeum. To jedyne zachowane miejsce do przechowywania broni jądrowej w Polsce. Dziś, tj. 28 sierpnia, można je zwiedzić o godz. 11.00, 12.00, 13.00, 14.00 - wejście o pełnej godzinie.

Ale wśród pięknych tamtejszych lasów, jest coś jeszcze: jeziora. My polecamy wam wypoczynek nad Jeziorem Dobrowieckim Małym (jest też Jezioro Dobrowieckie Wielkie). Ma ono niemal 9,5 ha powierzchni. Jest tu niestrzeżone kąpielisko, miejsce do postoju samochodów, są miejsca do biwakowania. Zejścia do wody piaszczyste. Lasy Państwowe wykonały miejsca do segregacji odpadów. Można rozpalić ognisko. Woda jest czysta, żyją w niej nawet raki. Idealna miejscówka na weekend kończącego się lata.


reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama