Few Clouds

5°C

Kołobrzeg

4 marca 2024    |    Imieniny: Łucja, Kazimierz, Eugeniusz
4 marca 2024    
    Imieniny: Łucja, Kazimierz, Eugeniusz

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Zimowa wycieczka do lasu - kilka porad praktycznych [wideo]

Dla wielu osób, aktywność outdoorowa kształtuje się na okresie kwiecień - wrzesień, z lekkim zahaczeniem października. W listopadzie pada deszcz, a bywa, że śnieg z deszczem. W grudniu jest już zima, to na pewno siedzi się w domu. To spory błąd. Sami wykluczamy siebie z okresu, który jest przepiękny. Już sam fakt, że nie ma komarów, kleszczy czy strzyżaków, powinien zasługiwać co najmniej na uwagę. Ale, jak słyszę od wielu, przecież jest zima, a jak jest zima i śnieg, to jest zimno. Zapewniam, że nie.

Jeśli planujesz zabrać rodzinę na dłuższy pobyt w lesie, żeby pospacerować, nacieszyć się naturą i zrobić sobie fajne zdjęcia, zaplanuj gdzie chcesz się wybrać, a potem sprawdź pogodę. Tu nad morzem, niestety, zimy są wilgotne, a wilgoć wzmacnia poczucie chłodu. Jeśli do tego dojdzie wiatr, o co nad morzem nie jest trudno, temperatura odczuwalna będzie niższa od tego, co pokaże termometr. To jak się ubrać? Wszystko zależy od tego, jaką aktywność planujemy. Jeśli to ma być spacer żółwim tempem, to warto zastanowić się nad czymś cieplejszym. Ale jeśli trochę połazikujemy, a może nawet planujemy zrobić te 20 km, to nie należy przesadzać z "puchowatością" naszego ubioru. Należy postawić na warstwy i regulować ciepło. Regulacja ciepła nie polega jednak na tym, że jak już wszystko zapocę i jest mi zimno, a nawet mam drgawki, to myślę, co zrobić. Spotykam w mojej działalności takie osoby, którym podczas postoju w marszu nie chce się ściągnąć warstwy, a nawet otworzyć wywietrznika. Woda wychładza 20-25 razy szybciej niż zimne powietrze. Jeśli więc zamoknie nam ubranie, czy to w wyniku potu, czy przedostania się wody z zewnątrz, to mamy problem. Biorąc pod uwagę temperaturę naszego ciała i temperaturę otoczenia, nic na nas nie wyschnie i będziemy czuli dyskomfort. Jeśli więc czujesz, że jest za ciepło, zmniejsz warstwę, włącz chłodzenie. I odwrotnie: jeśli jest ci zimno, dołóż warstwę, zmniejsz poziom wentylacji.

Jeżeli wybierasz co założyć, warto się chwilę zastanowić, ale logicznie. Myślenie potrzebą, jest lepsze, niż myślenie szpanem. Na dobrym spacerze w lesie nie będzie ci potrzebna kurtka z membraną 40 000 mm słupa wody. Taka odporność jest bez sensu, choć wiem, pięknie prezentuje się na zdjęciach i jest droga. Weź coś tańszego i lepiej oddychającego. Przyda się. Czasami warto postawić na wełnę. Jest cięższa, ale lepiej przepuszcza wilgoć i szybciej schnie. Zanim założysz na siebie tonę polaru, zobacz, jak to działa. To samo dotyczy rękawiczek i czapki. Jeśli to wszystko zatrzyma twój pot i zrobi się mokre, będzie zimne i nieprzyjemne. A jeśli nie chcesz się przeziębić, bo to ulubione hasło mam i żon, to właśnie przegrzanie na zimnym jest prostą drogą do łóżka z ciepłą herbatą. A tego nie chcemy.

Ostatnia kwestia dotyczy butów. Głowa, ręce, nogi - tędy najszybciej się wychładzamy, ale również wychłodzenie tych części jest mocno odczuwalne i prowadzi do dyskomfortu. Brak ruchu i przepływu krwi powoduje uczucie chłodu. W bucie zimowym czasami trudno o zachowanie właściwego termoobiegu. Ale możemy go poprawić. Dobry but - co bywa, kosztuje, to but zadbany, który został dobrze zaimpregnowany i ma dobrą zimową wkładkę. Jeśli to but z dobrą membraną - sprawdź jaką, jak działa, jak przepuszcza wilgoć za zewnątrz i jakie ma parametry ochronne przed dostaniem się wilgoci do środka. To zajmuje dosłownie kilka chwil, a daje komfort, o jakim niektórzy nie myśleli w myśl zasady, jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz. Dobre skarpetki, które nie będą zatrzymywać wilgoci, też są mile widziane. Może być i tak, że noga nam się spoci, albo zamoknie, bo but przepuści. Warto wziąć ze sobą skarpetki na zmianę. Mokra noga szybko się wychłodzi i będzie nam dokuczać uczuciem chłodu. Gdy jest dużo śniegu, warto wziąć stuptuty. Poprawią one ochronę buta przed dostępem wilgoci, ale także ochronią spodnie przed mokrym śniegiem.

Czy to dużo kosztuje? Takie pytania pojawiają się często, zwłaszcza wśród tych, którzy oglądają różne poradniki szerokiej maści influencerów czy youtuberów - jak tam ich zwał. Pamiętajcie, że wielu z nich, ale nie wszyscy, dostają sprzęt od producentów i nawet nie testując zastosowanych rozwiązań, chwalą, cmokają, pokazują, itd. Jak widzisz, że ktoś w tym samym tygodniu, gdy produkuje odcinek, dostał paczkę z kurtką, i w weekend nagrywa film, to jak ją przetestował? Dlatego najlepiej poczytać strony producentów, zapytać znajomych, prawdziwych użytkowników sprzętu, a nie opierać się na opiniach z sieci. Ludzie idą na skróty, piszą i pokazują, co chcą. A ty będziesz się z tym męczyć. Prawda jest taka, że czasami można coś kupić za grosze, a działa naprawdę fajnie, choć nie jest markowe. Czasami coś można poprawić u krawcowej, ale i przerobić samemu. Producenci odzieży i sprzętu outdoorowego zasypują rynek czym się da, bo odpowiadają na zapotrzebowanie rynku. Żeby kupić to, czego potrzebujesz, musisz wiedzieć, czego potrzebujesz. A jak już wiesz i kupisz - sprawdź.

Piszę to w tym odcinku dlatego, żeby zapewnić wam maksimum przyjemności, dobrych wrażeń i świetnych wspomnień z waszych wypraw. Powtarzam to zawsze, gdy mam okazję, że jak ktoś jedzie w góry, to zabiera sprzęt tam dedykowany, a jak ktoś idzie do lasu, bierze to, w czym łazi do pracy. Tak wiem, co powiecie, że niektórzy, a nawet wielu, tak też zimą chadza w góry...

Tym razem, wybrałem się na zimowy, niestety szybki spacer do Kołobrzeskiego Lasu, na kierunku wschodnim. Doszedłem do pamiątkowego głazu, a następnie skierowałem się na zachód wzdłuż torów kolejowych, gdzie jest przepust pod torami. Widać tam robotę bobrów. Jeszcze wiosną nie było po nich śladu, ale teraz widać, że budują tamy, zwiększają poziom wody i tam mieszkają. Wiosną oznacza to lokalne podtopienia. Widoki są wspaniale. Niech ten odcinek będzie inauguracją sezonu zimowego, wypraw i ciekawych leśnych wycieczek. Do zobaczenia na szlaku!

Robert Dziemba

reklama

reklama

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama