Broken Clouds

15°C

Kołobrzeg

4 października 2023    |    Imieniny: Igor, Placyd, Apolinary
4 października 2023    
    Imieniny: Igor, Placyd, Apolinary

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

informacje kołobrzeg, czernin, kościół, dzwonnicaZe względu na zły stan techniczny, usunięto latarnię z hełmu wieżowego kryjącego wieżę gotyckiego kościoła w Czerninie. Trwają prace restauracyjne.


Pierwsza wzmianka o kościele w Czerninie pochodzi z 1281 roku. Miał się w tym miejscu znajdować kościół poświęcony osobiście przez biskupa kamieńskiego. Parafia, która obejmowała swoim zasięgiem Pustary, Stramnicę, Dębogard i Stojkowo, utrzymywała się z karczmy w Czerninie, a także przysługiwało jej sześć korców zboża z Miechęcina. Patronat nad kościołem sprawowała kapituła kolegiacka w Kołobrzegu.

Obecnie, kościół Wniebowzięcia NMP w Czerninie to kościół filialny parafii w Dygowie. W związku ze złym stanem technicznym latarni hełmu wieżowego, która powstała ok. 300 lat temu, a remontowana była po II wojnie światowej, hełm dziś odcięto, a na jego miejsce powstanie nowy. Wcześniej, mają być przeprowadzone zabiegi konserwatorskie w zabytkowym kościele, którego wieża jest w złym stanie technicznym. Pracownicy, zanim podwiesili latarnię, wykonali specjalną konstrukcję wzmacniającą w jej środku, aby konstrukcja się nie złożyła. Koszt prac remontowych to kilkaset tysięcy złotych.

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama