Few Clouds

18°C

Kołobrzeg

22 września 2023    |    Imieniny: Tomasz, Maurycy
22 września 2023    
    Imieniny: Tomasz, Maurycy

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

kościół,czernin,remontRobotnicy właśnie wykonują konstrukcję dzwonnicy kościoła. To początek prac przy historycznym kościele gotyckim w Czerninie w gminie Dygowo.


Dzwonnicę z kościoła w Czerninie zdjęto w sierpniu 2012 roku. Jej stan techniczny zagrażał bezpieczeństwu. Na szczęście udało się pozyskać środki na remont zabytkowej świątyni, wart ponad 218 tys. zł. 185 tys. zł pochodzi z programu PO Ryby. Resztę dołożyła Rada Gminy Dygowo.

Pierwsza wzmianka o kościele w Czerninie pochodzi z 1281 roku. Miał się w tym miejscu znajdować kościół poświęcony osobiście przez biskupa kamieńskiego. Parafia, która obejmowała swoim zasięgiem Pustary, Stramnicę, Dębogard i Stojkowo, utrzymywała się z karczmy w Czerninie, a także przysługiwało jej sześć korców zboża z Miechęcina. Patronat nad kościołem sprawowała kapituła kolegiacka w Kołobrzegu. Obecnie, kościół Wniebowzięcia NMP w Czerninie to kościół filialny parafii w Dygowie.

 

kościół,czernin,remont

kościół,czernin,remont

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama