Broken Clouds

15°C

Kołobrzeg

4 października 2023    |    Imieniny: Igor, Placyd, Apolinary
4 października 2023    
    Imieniny: Igor, Placyd, Apolinary

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

dźwirzyno,popiołekCiężką przeprawę z mieszkańcami miał wójt gminy Kołobrzeg - Włodzimierz Popiołek. Ludzie nie chcą sprzedaży przystani, wójta też nie chcieli - słuchać.


W piątek wieczorem gorąco było nie tylko w Dźwirzynie. W tamtejszej szkole atmosferę można by kroić. Spotkanie zorganizował radny Krzysztof Chabaj we współpracy z radą sołecką. Zaproszono na nie wójta Włodzimierza Popiołka. Ten twierdził, że nie znał powodów spotkania. Przypuszczał, że to przyspieszone spotkanie w sprawie wniosków do budżetu, jakie odbywają się w całej gminie. Ale radny Chabaj oskarżył wójta o kłamstwo twierdząc, że dokładnie mówił wójtowi, czego spotkanie będzie dotyczyć. Popiołek twierdził, że to słowo przeciwko słowu, a on jest człowiekiem honorowym.

Takich przepychanek było więcej. O co chodzi? Urząd Gminy Kołobrzeg ogłosił na początek września przetarg na sprzedaż nieruchomości w Dźwirzynie, obejmującą przystań z betonowym nabrzeżem i towarzyszącymi budynkami. Wójt ma na to zgodę Rady Gminy i choć część radnych próbowała ostatnio tę zgodę uchylić, poniosła klęskę. Mieszkańcy dobitnie argumentowali, że nie zgadzają się na sprzedaż przystani i tyle. Nic więcej ich nie interesowało. Pod adresem wójta sypały się pretensje i oskarżenia. Dopiero po pół godzinie ktoś zainteresował się tym, dlaczego gmina chce w ogóle sprzedawać nieruchomość.

Popiołek podziękował, że w ogóle pada pytanie, co gmina zamierza zrobić z dostępem do jeziora. Wskazywał na szeroki front inwestycji w Dźwirzynie, aby poprawić stan infrastruktury turystycznej w tej miejscowości. Dodał, że na dzień dobry trzeba zainwestować 10 mln zł. Takich pieniędzy gmina nie ma. Dlatego, aby zrobić coś dobrze raz i to od nowa, przeprowadzono analizę opłacalności inwestycji i zdecydowano, że przebudowywana zostanie druga przystań (w Dźwirzynie są dwie), bardziej otwarta na jezioro. Powodem tego jest to, że przystań wystawiona do przetargu szybko się zapiaszcza, wymaga o wiele większych nakładów finansowych i nie można już jej kształtować pod współczesne potrzeby. Dlatego wybrano drugą przystań, ale aby zrealizować ten projekt, część środków gmina chce uzyskać ze sprzedaży pierwszej. Jak wyjaśniał Popiołek, obecnie trwają uzgodnienia co do wspólnej polityki jeziora dwóch gmin, na obszarze których ono się znajduje: gminy Kołobrzeg i gminy Trzebiatów. Wójt argumentował, że rozmowy i spotkania nie odbywają się tak szybko, jakby sobie tego życzył, ale są to tematy złożone, jak chociażby poprawa czystości wody w jeziorze, tematyka inwestycji, ochrony przyrody czy wreszcie komunikacji.

 

Problem w tym, że mieszkańcy niemal w ogóle nie byli zainteresowani argumentami włodarza gminy. Sami rzucali pomysły, jak sfinansować ich wizje, a więc rewitalizację dwóch przystani. Jedną z nich jest zwiększenie przychodów z opłaty gminnej. Niektórzy patrzyli na to z niedowierzaniem, bo ze zbieraniem opłaty jest różnie i jak mówiono, nie wszyscy chcą łupić turystów. Wójt Popiołek apelował o zdrowy rozsądek. Odnosił się do biznesowych aspiracji mieszkańców, którzy zarabiają na turystach, ale bezskutecznie.

Do tematu powrócimy.

dźwirzyno,popiołek

dźwirzyno,popiołek

dźwirzyno,popiołek

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama