Light Snow

-2°C

Kołobrzeg

6 grudnia 2023    |    Imieniny: Mikołaj, Emilian, Leontyna
6 grudnia 2023    
    Imieniny: Mikołaj, Emilian, Leontyna

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Fotogaleria z dożynek w ZieleniewieSobota w gminie Kołobrzeg minęła pod znakiem święta plonów. W jego organizację włączyły się samorządy, a sama uroczystość pozostanie w pamięci mieszkańców oraz gości.


Od wczesnych godzin porannych "Park Rozrywki" w Zieleniewie zaczął wypełniać się strojnymi stoiskami sołectw gminy Kołobrzeg oraz gmin powiatu kołobrzeskiego. Na wszystkich można było podziwiać kunszt gospodyń i próbować regionalnych pyszności. Ogromną kreatywnością wykazało się sołectwo Zieleniewo, które podjęło trud budowy dożynkowego ołtarza, przed którym pojawiły się przepiękne wieńce, wyplecione ze wszystkich rodzajów kłosów, ozdobione darami ziemi i tradycyjnymi ludowymi motywami. Atmosferę wypełnił zapach świeżo wypieczonych chlebów, a około południa pojawili się pierwsi goście. Chwilę później ks. Janusz Rajkowski  odprawił uroczystą mszę polową, podczas której podkreślał jak ważny w kontekście rozważań o pracy jest aspekt ludzki. Mówił także o szacunku zarówno do drugiego człowieka, jak i owoców pracy jego rąk. Niezwykłą oprawę uroczystości zawdzięczamy Strażackiej Orkiestrze Dętej MORKA z Ustronia Morskiego.

Nim to jednak nastąpiło, zebranych powitał ciepłymi słowami wójt gminy Kołobrzeg Włodzimierz Popiołek, starosta kołobrzeski Tomasz Tamborski oraz przewodniczący Rady Gminy Kołobrzeg Julian Nowicki. Gospodarze przedstawili i powitali dostojnych starostów dożynkowych – Małgorzatę oraz Tomasza Strzechmińskich, którzy od wielu lat prowadzą gospodarstwo rolne w Bogusławcu. Na ręce starosty oraz wójta złożyli oni tradycyjny dożynkowy bochen chleba, wypieczony ze zbóż tegorocznych plonów. Starosta natomiast obdarował przedstawicieli samorządów naszego powiatu woreczkami wypełnionymi świeżym zbożem, jako wróżbę i życzenie urodzaju w roku następnym. Głos zabrali ponadto zaproszeni goście – posłowie Czesław Hoc i Marek Hok, członek Zarządu Województwa Anna Mieczkowska oraz przedstawiciele organizacji rolniczych. Nie zabrakło również uroczystego uhonorowania zasłużonych dla rolnictwa naszego regionu Agnieszki Krupińskiej, Bogdana Mordawskiego i Zbigniewa Kałdusa.

Po ceremoniale dożynkowym przyszedł czas wspólne dzielenie się chlebem i sporą dawkę ludowej muzyki. Na scenie zagościły regionalne zespoły – "Dąbrówka" z Dębogardu, "Złota Jesień" oraz "Ladys and Bays" z Siemyśla, "Biadule" z Rymania i "Dygowianki" z Dygowa. W towarzystwie ich śpiewu komisje konkursowe pod okiem Anny Mieczkowskiej, Tomasza Tamborskiego i wicestarosty Heleny Rudzis-Gruchały oceniły najpiękniejsze wieńce dożynkowe oraz stoiska. Jak podkreślali – wybór był niezwykle trudny, ponieważ wszystkie były piękne i pochłonęły mnóstwo pracy. W rezultacie, gminę Kołobrzeg reprezentował spośród wszystkich wieńców wieniec autorstwa sołectwa Głowaczewo. Na drugim miejscu uplasował się wieniec przygotowany przez sołectwo Karcino, natomiast na trzecim przez sołectwo Bogucino. Wyróżnienia i wartościowe bony otrzymały za swoje piękne wieńce wszystkie sołectwa – Błotnica, Rościęcino, Przećmino, Bogusławiec, Niekanin, Sarbia, Stramnica, Obroty, Dźwirzyno, Grzybowo, Korzystno, Zieleniewo, Drzonowo, Kądzielno i Nowogardek. Wśród wieńców reprezentujących Gminy, najpiękniejszy okazał się ten przygotowany przez gminę Siemyśl, drugi w ocenie był wieniec gminy Dygowo, a trzecie miejsce przypadło gminie Ustronie Morskie. Wśród wszystkich stoisk najpiękniejszym zostało uznane stoisko, a właściwie zagroda gminy Dygowo, w dalszej kolejności  znalazło się stoisko Gościna i gminy Siemyśl. Zwycięscy konkursów otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Wyjątkowo radosnym punktem programu były międzygminne rozgrywki na wesoło – czyli Turniej Gmin 2015 o Worek Zboża. Drużyny zmierzyły się w rzucie snopkiem na odległość, spacerze z taczką i konkurencji TurDESKI. Tu bezkonkurencyjna była gmina Kołobrzeg. Na ręce Grażyny Staszewskiej powędrował zatem największy symboliczny worek zboża. Na drugiej pozycji uplasował się zespół z Dygowa, który odebrał honorowy średni worek. Najmniejszy wywalczyła ekipa z Gościna. Na tym jednak nie koniec nagród i wyróżnień. Przez dłuższą chwilę scena dożynkowa należała do młodych żeglarzy Klubu Błękitni. Tych komandor Mariusz Górnisiewicz wraz z zastępcą wójta Maciejem Bejnarowiczem obdarował pucharami za udział i wyniki rozegranych w tym dniu regat o Puchar Wójta.

Dożynki w Zieleniewie miały również wymiar charytatywny. To za sprawą Stowarzyszenia 4x4, które wraz z mistrzem ceremonii Robertem Bochenko zorganizowało licytację przedmiotów przekazanych przez posłów, włodarzy i mieszkańców na rzecz chorej Marysi z Karcina. Po uczcie dla ducha przyszedł czas na ucztę muzyczną i wspaniałe koncerty. Na scenie wystąpiła Etna, doskonale znane i uwielbiane Brathanki oraz niewątpliwa gwiazda wieczoru – zespół Afterparty, który do zabawy porwał wypełniony po brzegi plac. Dobrej zabawie pomagały rozmaite pyszności , w tym żurek ufundowany przez Lokalną Organizację Turystyczną Regionu Kołobrzeg, a ugotowany przez kucharzy Restauracji Mesa w Dźwirzynie. Również za sprawą LOT-u dzieci mogły cieszyć się dmuchanymi zjeżdżalniami. Ponadto dostępne dla nich były wszystkie atrakcje "Parku Rozrywki". Świetna zabawa trwała niemal do samego rana i na długo pozostanie w naszej pamięci.

W imieniu organizatorów i gospodarzy gorąco dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia Dożynek Powiatowych 2015 w Gminie Kołobrzeg, w szczególności:
- Ks Januszowi Rajkowskiemu za odprawienie uroczystej mszy św.
- Strażackiej Orkiestrze Dętej MORKA z Ustronia Morskiego za wspaniałą oprawę muzyczną mszy
- Czcigodnym gościom i gospodarzom
- Starostom dożynkowym Państwu Małgorzacie i Tomaszowi Strzechmińskim
- Włodarzom województwa, powiatu i gmin, w szczególności wójtowi Gminy Kołobrzeg Włodzimierzowi Popiołkowi i staroście kołobrzeskiemu Tomaszowi Tamborskiemu za podjęcie trudu organizacji powiatowego święta plonów
- Radnym oraz sołtysom
- Sołectwom Gminy Kołobrzeg za zorganizowanie stoisk dożynkowych i przygotowanie pięknych wieńców, w szczególności sołectwu Zieleniewo z panią sołtys Mirosławą Foltą za wystrój ołtarza dożynkowego oraz sołectwu Sarbia i pani Magdalenie Kusiakiewicz za worki zboża będące dziełem jej rąk i panu Zbigniewowi Kałdusowi za pomoc w ich napełnieniu.
- Mieszkańcom i dzielnym mieszkankom Drzonowa za organizację Turnieju Gmin
- Panu Krzysztofowi Filipowiczowi za przeprowadzenie Turnieju Gmin
- Przedstawicielom gmin Powiatu Kołobrzeskiego za zaangażowanie w organizację, przygotowanie pięknych wieńców dożynkowych, wspaniałych stoisk i udział w turnieju
- Panu Pawłowi Czechowiczowi za zgodę na organizację dożynek w Parku Rozrywki
- Zespołom ludowym za uświetnienie uroczystości
- Organizatorom i Darczyńcom aukcji charytatywnej na rzecz Marysi z Karcina
- Lokalnej Organizacji Turystycznej – fundatorowi pysznego żurku i atrakcji dla dzieci
- Paniom: Kamili Tyczyńskiej, Małgosi Kapicy, Monice Bartoszuk i Dorocie Papierskiej za nieocenioną pomoc w organizacji i czuwanie nad przebiegiem Dożynek
- Wszystkim, którzy czuwali nad bezpieczeństwem
- Pracownikom GOSTIRu i całej obsłudze za ciężką pracę przy przygotowaniach
- Sponsorom: Zakładowi  Piekarniczo Cukierniczy Państwa Wierzbowskich za dostarczenie pieczywa dla stoiska Drzonowo oraz za zdobione chleby dożynkowe, Gospodarstwu Rolno-Ogrodniczo – Przetwórczemu Krzysztof Łabędź za dostarczenie warzyw, Piotrowi Przyżyckiemu  z Drzonowa oraz Arkadiuszowi Kwiecińskiemu za wypożyczenie nowoczesnych ekologicznych taczek sportowych, Leszkowi Strzechmińskiemu z Sarbii  za snopki zboża – upiększające stoisko sołectwa Drzonowo i element konkurencji „Rzut Snopkiem”, Firmie PRZEDSIĘBIORSTWO PRZETWÓRSTWA ARTYKUŁÓW SPOŻYWCZYCH ZGODA SP Z O.O ze Starego Borku za wspaniałe śledziki i sałatki
- i  przede wszystkim ROLNIKOM, dzięki którym święto plonów nie miałoby miejsca.Materiał we współpracy z Urzędem Gminy Kołobrzeg

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama