Overcast Clouds

13°C

Kołobrzeg

28 maja 2022    |    Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm
28 maja 2022    
    Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic


Będą poszukiwania pierwszej katedry?Odbyło się kolejne spotkanie poświęcone odkrywaniu historii Budzistowa i budowy historycznego skansenu. W dyskusji wziął udział m.in. profesor Marian Rębkowski.


Zmienia się nieco koncepcja związana z udostępnieniem i prezentacją historii Starego Miasta, obecnie Budzistowa. Teren, na którym chciano wybudować tzw. "wioskę słowiańską", to teren zalewowy Parsęty i warunki postawione przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie są dla pomysłodawców niekorzystne. Z tego powodu zaczęto rozpatrywać inne możliwości. Jedną z nich są wykopaliska na terenie Budzistowa, które przeprowadziły profesor Marian Rębkowski wraz z zespołem z Polskiej Akademii Nauk. Przedyskutowano kwestie związane z podpisaniem listu intencyjnego w tej sprawie.

Rozważano możliwość odnalezienia fundamentów lub nawet fragmentów murów pierwszej pomorskiej katedry powstałej za czasów biskupa Reinberna na początku XI wieku. Obok tego, planuje się zrekonstruować część wałów, oczyścić fosę, a także doprowadzić szlak turystyczny z Kołobrzegu do Budzistowa wraz z przeprawą przez Parsętę. Inwestycja miałby być finansowana ze środków unijnych.

Będą poszukiwania pierwszej katedry?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama