Broken Clouds

4°C

Kołobrzeg

29 lutego 2024    |    Imieniny: Lutosław, Roman, Teofil
29 lutego 2024    
    Imieniny: Lutosław, Roman, Teofil

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Radni Rady Gminy Kołobrzeg nie zgodzili się na zmiany w statucie gminy i wprowadzenie tam trybuny obywatelskiej oraz inicjatywy uchwałodawczej dla mieszkańców.


Z tym pomysłem wyszedł radny Tomasz Szafrański. Jego zdaniem, dyskusja nad zmianami statutowymi odpowiadałaby potrzebom mieszkańców i jest jak najbardziej godna przynajmniej rozważaniu. Na ostatniej sesji rady gminy, większość radnych nie podzieliła tego zdania i odstąpiono od powoływania specjalnego zespołu, który zająłby się tymi kwestiami.

Na sesji wskazywano, wbrew twierdzeniom radnego Szafrańskiego, że sesja jest otwarta dla mieszkańców i jeśli mają oni interes prawny, zawsze mogą zabrać głos. Wójt Włodzimierz Popiołek ma również zdanie w tej sprawie. Jak wskazuje, sesja jest od przyjmowania uchwał. Mieszkańcy mogą przychodzić na komisję, gdzie wypracowuje się stanowiska, spotykać się z radnymi podczas dyżurów.

Kolejna kwestia to sprawa inicjatywy uchwałodawczej dla mieszkańców. Ta sprawa podzieliła radnych. Dla opozycji, na czele z radnym Szafrańskim, to idealna okazja do oddania mieszkańcom prawa, które ma im się należeć, a więc do składania uchwał. Ale większość radnych jest temu przeciwna. Glosy są różne. Po pierwsze, inicjatywę uchwałodawczą ma wójt, komisje rady, klubu radnych i grupa co najmniej 3 radnych. Uchwały mieszkańcy mogą składać na każdej sesji przez swoich reprezentantów. Dlaczego tego nie robią, tego nie wiadomo. Na komisjach proponowano, aby inicjatywę uchwałodawczą miała grupa 300 mieszkańców. Po co, gdy może to zrobić trzech radnych? Zwolennicy wskazują, że władza leży w rękach mieszkańców. Okazuje się jednak, że może to być pułapka. Procedura uchwałodawcza, zwłaszcza jeśli dotyczy spraw budżetowych, jest skomplikowana i grupa mieszkańców nie jest w stanie temu sprostać. Takie uchwały upadałyby ze względów proceduralnych. A składać mógłby je każdy. Radni wskazywali również, że nie będą siedzieć do północy, aby rozpatrywać uchwały, za które trzeba wziąć odpowiedzialność.

- Szafrański próbuje działać metodą jabłka dla najpiękniejszej. Ludzie na naszych oczach pozabijają się o inwestycje, na które nie ma pieniędzy lub których nie da się zrobić w danym roku, odpowiedzialność spadnie na radnych i wójta, a pan z Grzybowa będzie zacierać ręce - mówi jeden z polityków z gminy i wskazuje, że już teraz "każde pierdnięcie na sesji ma mieć moc bomby atomowej". A radny Szafrański, jednocześnie szef Komisji Rewizyjnej, mówi krótko, że radni są od tego, aby zajmować się sprawami mieszkańców. - Nikt nikogo do tego nie zmusza - komentuje.

reklama

reklama

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama