Overcast Clouds

13°C

Kołobrzeg

22 maja 2022    |    Imieniny: Julia, Wiesława, Helena
22 maja 2022    
    Imieniny: Julia, Wiesława, Helena

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic


Który kościół jest najstarszy?W Budzistowie odbyło się ciekawe spotkanie dotyczące omówienia spraw związanych z historią tej miejscowości, a w szczególności budzistowskiego kościółka.


Gmina Kołobrzeg ma dość ambitne plany w zakresie promocji historii Budzistowa. Jednym z nich jest opracowanie historii kościółka św. Jana Chrzciciela. W spotkaniu udział wziął wójt Włodzimierz Popiołek, gospodarz świątyni - proboszcz Parafii Mariackiej w Kołobrzegu ksiądz dr Jerzy Chęciński, dr inż. arch Ulrich Schaaf z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz dr Robert Dziemba z Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

Dokonana lustracja świątyni musi zostać pogłębiona badaniami archiwalnymi. Istniejąca historia kościoła jest dość pobieżna, choć z drugiej strony, nie budzi wątpliwości, że nie jest to najstarszy kościół ani w naszym powiecie, ani w regionie (przeczytaj). Obiekt był wielokrotnie przebudowywany, a także niszczony. W XIX wieku nie ominął go remont i nadanie elementów neogotyckich. Dr Ulrich Schaaf potwierdził, że widoczne są jednoznacznie gotyckie wątki w murach świątyni, ale widać, że są one w niektórych miejscach zakłócone działaniami inwestycyjnymi oraz uszkodzeniami. Nie ulega wątpliwości, że w okresie średniowiecza ten kościół tak nie wyglądał. Natomiast proboszcz Jerzy Checiński poinformował, że Parafia Mariacka ma już projekt na kompleksowe prace remontowe tego zabytkowego kościoła, będącego świadectwem Starego Kołobrzegu.

Który kościół jest najstarszy?
Który kościół jest najstarszy?
Który kościół jest najstarszy?

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama