Few Clouds

16°C

Kołobrzeg

25 września 2023    |    Imieniny: Aurelia, Władysław, Kamil
25 września 2023    
    Imieniny: Aurelia, Władysław, Kamil

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Bezpraw. Niewielka osada w sołectwie Rościęcino. W źródłach wzmiankowana już w 1316 roku. Ale w Kołobrzegu niewielu wie, gdzie ten Bezpraw jest...


Niedawno na wysokości Fabryki Domów pojawiła się tabliczka administracyjna z nazwą nowej wydawałoby się miejscowości "Bezpraw". Ale tak się tylko wydaje. Pierwotna nazwa niemiecka to Kautzenberg. Bezpraw powstał w 1951 roku. Ale sama miejscowość istnieje co najmniej od 1316 roku. Wówczas była określana jako Cuscenberg (excepta quarta parte montis, que dicitur Cuscenbergh).

Jeżeli idzie o źródłosłów nazwy, Andrzej Chludziński uważa, że może ona pochodzić od właściciela osady, ale także od istniejącego wzniesienia, na jakim właśnie powstała Fabryka Domów. Poza tym, w Bezprawiu mieszka aż jeden mieszkaniec, a właściwie mieszkanka. Bezpraw to niejedyna ciekawa nazwa w powiecie kołobrzeskim. Mamy Petrykozy, Białokury, Bębnikąt, Przylaski, Pobłocie Małe czy Kopydłówko.

 

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama