Overcast Clouds

15°C

Kołobrzeg

28 maja 2024    |    Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm
28 maja 2024    
    Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

30 km/h czy progi zwalniające w Grzybowie na Nadmorskiej?

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Urząd Gminy Kołobrzeg pracuje nad poprawieniem  bezpieczeństwa wszystkich użytkowników ruchu drogowego w obrębie ulicy Nadmorskiej w Grzybowie.

Na sytuację komunikacyjną na tej ulicy należy spojrzeć z szerokiej perspektywy dwóch okresów czasowych - sezon i okres poza sezonem. Poza okresem sezonu letniego głównymi użytkownikami dróg są Nasi mieszkańcy i natężenie tego ruchu nie jest na taką skalę co w okresie wakacji. Jest to jednak droga prosta, co niektórych kierowców zachęca do mocniejszego wdepnięcia pedału gazu. W sezonie letnim zaś na drodze jest natłok pieszych poruszających się zarówno po jezdni, jak i po chodniku, rowery, skutery, hulajnogi czy gokarty, poruszające się pomiędzy zaparkowanymi samochodami wzdłuż ul. Nadmorskiej - tacy użytkownicy drogi stwarzają zagrożenie zarówno dla siebie, jak również dla kierujących pojazdami. Dodatkowo poruszająca się ulicą Nadmorską komunikacja miejska w sezonie niejednokrotnie zgłaszała uwagi co do braku przejezdności drogą z uwagi na ww. okoliczności. Brak kompleksowego rozwiązania może skutkować wycofaniem pojazdów komunikacji miejskiej z ul. Nadmorskiej.

W związku z tym Gmina Kołobrzeg zamówiła u specjalistów przygotowanie projektów, które mogłyby pomóc. Projektanci przygotowali dwa warianty dla ulicy Nadmorskiej, które tu przedstawiamy.

Wariant I

Ta opcja przedstawia postawienie oznakowania mającego na celu uspokojenie ruchu w północnej części miejscowości Grzybowo, poprzez wprowadzenie strefy ograniczenia prędkości do 30km/h oraz wprowadzenie elementów spowolnienia ruchu w ul. Nadmorskiej, na odcinku od ulicy Namiotowej do ul. Zielonej (3 progi zwalniające – wyspowe).

Wariant II

Ta opcja to działanie dużo bardziej kompleksowe. Tak jak poprzedni także zakłada wprowadzenie strefy ograniczenia prędkości do 30km/h. Jednak zakłada także oznakowanie mające na celu uspokojenie  ruchu poprzez wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na ulicach Nadmorskiej, Namiotowej, Sztormowej oraz Długiej. Wprowadzenie ruchu jednokierunkowego pozwoli wygospodarować teren na zorganizowanie miejsc postojowych, tak potrzebnych w tej części miejscowości szczególnie w okresie sezonu letniego. Rozwiązanie to przyczyni się do  uporządkowania ruchu i utrzymania jego płynności, ponadto wyznaczenie miejsc parkingowych pozwoli na swobodne korzystanie pieszych z całej szerokości chodnika, co w chwili obecnej jest wręcz niemożliwe z uwagi na pozostawianie pojazdów w miejscach do tego nie wyznaczonych. Dzięki wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego w ulicy Nadmorskiej, na odcinku od ulicy Namiotowej do ulicy Zielonej , będzie możliwe wydzielenie pasa i kontra pasa dla rowerzystów.  Rozwiązanie to w znaczny sposób poprawi bezpieczeństwo najmniej chronionych uczestników ruchu drogowego. Projektowane pasy dla rowerzystów w ul. Nadmorskiej są nawiązaniem do istniejących ścieżek rowerowych zlokalizowanych w ulicy Zielonej i Nadmorskiej.

Plany obu wariantów dostępne są do pobrania w załącznikach na dole strony.

W związku z tym, że te zmiany mają tak wielkie znaczenie Gmina Kołobrzeg chciałaby skonsultować obie opcje z mieszkańcami. W związku z tym zwracamy się do Państwa o przeanalizowanie zaproponowanych wariantów, wszystkich „za” i „przeciw”. Rozważania nad tym tematem zostaną zwieńczone spotkaniem z mieszkańcami Grzybowa, które zostało zaplanowane na 9 lutego na godzinę 17:00 w świetlicy w Grzybowie.

Jeżeli nie będą mogli Państwo uczestniczyć w spotkaniu swoje uwagi można przekazać na adresy mailowe:  a.goluch@gmina.kolobrzeg.pl lub e.retyk@gmina.kolobrzeg.pl lub też za pośrednictwem poczty tradycyjnej do dnia 09.02.2022 r.

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama