Overcast Clouds

3°C

Kołobrzeg

30 listopada 2022    |    Imieniny: Justyna, Andrzej, Konstanty
30 listopada 2022    
    Imieniny: Justyna, Andrzej, Konstanty

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Mieszkańcy Zieleniewa skarżą się na budynek. Według nich to hala

- Według mnie, to jest jakaś hala produkcyjna – uważa jedna z mieszkanek Zieleniewa. – Wygląda bardziej na jakąś chłodnię – mówi jeden z sąsiadów tej osobliwej budowli. Mowa o budynku powstającym w Zieleniewie, przy ul. Szczecińskiej. Na tablicy informacyjnej znajduje się komunikat, że budowany jest budynek mieszkalny. – My wiemy, jak powstają budynki mieszkalne, bo je zbudowaliśmy, a tu jest regularnie firma z samochodem, który ma okleinę „konstrukcje stalowe, hale, wiaty, ogrodzenia”. Tu mam zdjęcie – pokazuje kolejna nasza rozmówczyni. Wszystko to w gminie Kołobrzeg na wylocie w kierunku Bezprawia.

Mieszkańcy tą inwestycją próbowali zainteresować wiele osób. Zaczęli od radnych Rady Gminy Kołobrzeg. Zapytaliśmy o to Tomasza Czechowicza, radnego Rady Gminy z Zieleniewa. – Mieszkańcy przyszli do nas na jeden z dyżurów i zapytali, czy to tak powinno być, czy coś w tej sprawie da się zrobić. Na tym terenie jest plan zagospodarowania przestrzennego. Tam powinno powstawać budownictwo jednorodzinne o określonych parametrach. I na taki dom pozwolenie dostał inwestor – mówi radny Czechowicz. To wiedzą także mieszkańcy, którzy sprawą próbowali zainteresować starostę. My też zwróciliśmy się do Starostwa Powiatowego w Kołobrzegu, ale o tym za chwilę.

W całej sprawie sukcesem jest, że mieszkańcy zabrali głos. Kilka tygodni temu, w tym temacie pisał do nas czytelnik, który tam nie mieszka (przeczytaj). Po naszym artykule, zgłosili się do nas mieszkańcy Zieleniewa, którzy jednak mają uwagi do tej inwestycji. Według nich, w tym miejscu nie powstaje dom jednorodzinny, w ogóle to nie przypomina domu. – Przecież to zwykła hala, jeszcze na razie bez okien. Widać wejście, przez które mogą wjeżdżać pojazdy, w środku jest konstrukcja typowa dla hali. Ja jak budowałem dom, to mi wszystko wytknięto, łącznie z tym, że na dachu nie mogłem mieć blachodachówki, o kolorze nie wspomnę – mówi kolejny mieszkaniec. – Kontrowersje wzbudza kształt tego domu jednorodzinnego – uzupełnia następny mieszkaniec.

Mieszkańcy Zieleniewa zwrócili się w tej sprawie do Starostwa Powiatowego w Kołobrzegu oraz do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Kołobrzegu. – Była kontrola i wykazano, że wszystko jest w porządku, że tu powstaje dom i na razie parametry są zgodne z zatwierdzonym projektem i pozwoleniem na budowę – mówią sąsiedzi największego domu jednorodzinnego w powiecie kołobrzeskim. "Zatwierdzony budynek jest budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym bez możliwości prowadzenia działalności usługowej. Konstrukcja budynku ma być wykonana z płyt warstwowych. Jako organ administracji architektoniczno-budowlanej nie mamy prawa wnikać w przyjęte rozwiązania projektowe, za które odpowiada projektant. Inwestor spełnił wszystkie wymagane prawem przepisy, jak i ustalenia obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego dla obrębu Zieleniewo. W związku z tym nie możemy odmówić wydania pozwolenia na budowę. Budynek mieszkalny jednorodzinny nie wpływa negatywnie na obszar Natura 2000” – napisała nam Marlena Wachowska, rzecznik prasowy starosty kołobrzeskiego.

Mieszkańcy skarżą się na inwestycję i obawiają się, że może tu powstać jakiś zakład. Niektórzy wstrzymali się i nie zabudowują swoich działek. Paragraf 6 planu zagospodarowania przestrzennego dla Zieleniewa stanowi, że w obrębie zabudowy jednorodzinnej można lokalizować „budynek mieszkalny jednorodzinny, w którym dopuszcza się wydzielenie do dwóch lokali mieszkalnych albo lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej nie przekraczającej 30% powierzchni całkowitej budynku, w którym to lokalu dopuszcza się lokalizację: pokoi na wynajem, biur, gabinetów lekarskich, sal wystawowych, sklepów o pow. sprzedaży do 50 m2, usług rzemieślniczych z wykluczeniem usług o charakterze produkcyjnym".

Czy więc faktycznie dom jednorodzinny może wyglądać jak hala magazynowa? Według urzędników – nic nie stoi na przeszkodzie, o ile inwestor sobie tego zażyczy. Mieszkańcy widzą to inaczej. – Boimy się, że to będzie formalnie dom jednorodzinny, a nieoficjalnie będzie tu produkcja czy hałas, uciążliwości, co negatywnie wpłynie na naszą sytuację, czy na wartość naszych nieruchomości. Wybraliśmy te okolicę z powodu ciszy, spokoju, znamy zapisy planu, jesteśmy ich świadomi. Jeśli teraz nikt nie może nam pomóc, to kto pomoże nam później? – pyta mieszkaniec. – Kupiłam tę działkę z myślą o tym, że będą tu budować się moje dzieci. W tym roku mieli się budować. Z chwilą, gdy ten pan postawił tu ten „dom”, mój syn przyszedł i powiedział: mamo, my tu nie będziemy się budować, bo to nie jest żaden dom, tylko tu jest hala – mówi inna nasza rozmówczyni.

Całość rozmowy z mieszkańcami Zieleniewa została wyemitowana dziś na antenie Radia Kołobrzeg. – Nie wiem, co sobie ci ludzie ubzdurali. Buduję to, co buduję. Jest to dom, który im się nie podoba i tylko tyle. To jest na zasadzie zawiści sąsiedzkiej. Ja buduję dom mieszkalno-usługowy. Jest to wszystko legalne – mówi inwestor i dodaje, że nie będzie tam żadnej działalności uciążliwej, a całość realizowana jest zgodnie z zatwierdzonym przez urzędników projektem. Co więcej, jak mówi, sąsiedzi nasyłali na niego kontrole. Wszystkie zakończyły się dla niego pozytywnie.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama