Clear Sky

16°C

Kołobrzeg

25 czerwca 2024    |    Imieniny: Dorota, Łucja, Wilhelm
25 czerwca 2024    
    Imieniny: Dorota, Łucja, Wilhelm

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

informacje kołobrzeg, gmina kołobrzeg, rada, studium, budzistowoW grudniu 2011 roku Rada Gminy Kołobrzeg zmieniła swoją uchwałę w sprawie uchwalenia studium dla Budzistowa. Co ciekawe, sens uchwały się nie zmienił.


O sprawie przekształceń w gminie Kołobrzeg, a dotyczących obrębu Budzistowo, piszemy już od ponad roku (artykuł 1, artykuł 2). Tym razem do sprawy powracamy po opublikowaniu informacji, że w Budzistowie powstanie Castorama (przeczytaj wiadomości kołobrzeg). Tyle, że ten sklep wielkopowierzchniowy może być jednym z mniejszych na tym terenie. Od kilku lat, właściciele działek położonych obok, starają się o ich przekształcenie i możliwość realizacji swoich inwestycji.

Przypomnijmy. We wrześniu 2007 r. radni Rady Gminy Kołobrzeg podjęli uchwałę o zmianie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla obrębu Budzistowo. 27 hektarów miało zostać przekształconych pod budowę hipermarketu. 16 kwietnia 2008 r. Rada zmienia tę uchwałę, ale dalej jest tam mowa o przekształceniu 27 hektarów. Uzasadnienie jest proste: taka zmiana przyniesie Gminie zwiększony wpływ z tytułu podatków, przyczyni się również do tworzenia nowych miejsc pracy. „Jest to jedyny teren w gminie, który można przeznaczyć na centrum wielofunkcyjnych usług (…)” – czytamy w uchwale. Wójt realizuje uchwałę Rady, projektuje studium, uzgadnia je, wykłada zgodnie z ustawą, a na koniec rozpoczyna procedurę jeszcze raz, ale już nie dla 27 hektarów, ale dla terenu przy samej drodze do Budzistowa o powierzchni ok. 7 hektarów. Resztę faktów opisujemy w pozostałych naszych tekstach.

Co ciekawe, 28 czerwca 2011 roku, Rada Gminy Kołobrzeg podjęła uchwałę w sprawie zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, biorąc pod uwagę zamiary inwestycyjne właściciela. Wówczas mówiło się o podatkach, które zasilą budżet gminy i miejscach pracy, czyli o tym samym, o czym mówiło się 4 lata wcześniej. Wydawać by się mogło, że to koniec podchodów w kształtowaniu prawa w gminie. Błąd. 30 grudnia 2011 roku Rada Gminy Kołobrzeg uchyliła tę uchwałę i podjęła nową. Uchwała jest stylistycznie rozszerzona o dodatkowe zwroty, które nie zmieniają jej sensu. Generalnie, chodzi o to samo. Po co więc uchylać coś, co za chwilę tak samo się wprowadza? Jak mówi wójt Tadeusz Kowalski, zmieniła się podstawa prawna, na której opierała się pierwotna uchwała i dlatego Rada Gminy dokonała stosownej korekty.

Faktycznie, podstawa prawna uchwały zmieniła się w zakresie dwóch zmienionych ustaw, które de facto sporządzenia studium nie dotyczą. Zadaliśmy w tej sprawie pytanie dwóm niezależnym kancelariom prawnym. Obydwie odpowiedziały, że takie działanie jest zbędne. "Prawo lokalne nigdy nie będzie miało aktualnej podstawy prawnej. Zgodnie z procedurami, prawo w momencie uchwalania ma być zgodne z obowiązującymi przepisami, a te przecież w przyszłości mogą się zmienić i się zmieniają. Dezaktualizacja przepisów w polskiej rzeczywistości legislacyjnej następuje bardzo szybko. Gdyby uznać tę doktrynę za słuszną, organy do tego uprawnione nie robiłyby nic innego, tylko zmieniały prawo tak, aby jego podstawa była aktualna" - to fragment komentarza, który dostaliśmy w związku z działaniem Rady Gminy.

O sprawę zapytaliśmy przewodniczącego Rady Gminy, Juliana Nowickiego. Ten również twierdzi, że zmieniła się podstawa prawna uchwały. Zacytowaliśmy mu fragmenty przepisów, które się zmieniły, a więc Prawa wodnego i ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Przewodniczący zgodził się z nami, że te przepisy nie wpływają w żaden sposób na treść i intencje Rady Gminy w zakresie stanowienia prawa w tym przypadku. Zmiana uchwały natomiast powoduje jedno, że cała procedura zaczyna się na nowo. Czy po to rada zmieniła uchwałę? Przewodniczący nie potrafił nam odpowiedzieć.

Miejmy nadzieję, że to ostatnia zmiana w tej sprawie. Będziemy się temu przyglądali na bieżąco. A przy okazji, mając na uwadze co działo się w tej sprawie w poprzedniej kadencji, polecamy krótki film z 2010 roku. Dobrze by było, żeby tym razem radni potrafili powiedzieć, po co zmieniają swoje uchwały.

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama