Overcast Clouds

18°C

Kołobrzeg

21 września 2023    |    Imieniny: Hipolit, Mateusz, Daria
21 września 2023    
    Imieniny: Hipolit, Mateusz, Daria

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

informacje kołobrzeg, lech, leciejewicz, park, budzistowoZasłużony obywatel Kołobrzegu - ś.p. prof. Leciejewicz, jest od piątku oficjalnie patronem parku przy kościółku św. Jana Chrzciciela w Budzistowie.


Przy wjeździe do parku, w którym znajduje się historycznie jeden z najstarszych kościołów Pomorza Zachodniego, wójt Tadeusz Kowalski i prof. Marian Rębkowski dokonali odsłonięcia głazu z tablicą prof. Lecha Leciejewicza. Społęcznicy proponowali, aby zasłużony dla odkrywania historii Kołobrzegu archeolog patronował historycznemu grodzisku nad Parsętą, ale władze gminy zadecydowały inaczej. Imieniem profesora nazwano niewielki park przy kościele.

Lech Leciejewicz żył w latach 1931-2011. Związany z Poznaniem i Wrocławiem, a szczególnie z Instytutem Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Archeolog mediewista. Prowadził badania wykopaliskowe nad starożytną i średniowieczną kulturą Polski, Słowiańszczyzny i Europy. Był pionierem badań archeologicznych w Kołobrzegu i Budzistowie. Dzięki jego pasji zawdzięczamy wiedzę o historii wczesnośredniowiecznego grodu nad Parsętą. Przyczynił się do rozpromowania naszego miasta w polskiej nauce, zarażając swoją gorliwością młodych naukowców i pasjonatów, dzięki którym jego dzieło jest kontynuowane przez następne pokolenia.

 

informacje kołobrzeg, lech, leciejewicz, park, budzistowo

informacje kołobrzeg, lech, leciejewicz, park, budzistowo

informacje kołobrzeg, lech, leciejewicz, park, budzistowo

informacje kołobrzeg, lech, leciejewicz, park, budzistowo

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama