Few Clouds

13°C

Kołobrzeg

22 maja 2022    |    Imieniny: Julia, Wiesława, Helena
22 maja 2022    
    Imieniny: Julia, Wiesława, Helena

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic


budzistowo,grodziskoWłodzimierz Popiołek zainteresował się stworzeniem nowego produktu turystycznego. Chodzi o ścieżkę z Kołobrzegu do Budzistowa.


W 2006 roku odbył się cykl spotkań z inicjatywy śp. Włodzimierza Hesse. Wieloletni sołtys Budzistowa chciał ożywić tę miejscowość turystycznie, w jakiś sposób połączyć ją z Kołobrzegiem. Na podstawie ustaleń ze starostą kołobrzeskim Ryszardem Ławrynowiczem, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami opracowało projekt ścieżki historycznej z Kołobrzegu do Budzistowa, prowadzącej z Parku Henryka Dąbrowskiego to grodziska w Budzistowie. Sołtys Hesse proponował wówczas stworzenie parku kulturowego w oparciu o realizowane wykopaliska archeologiczne, ale było to uzależnione od pozyskania środków zewnętrznych. Ścieżka była łatwiejsza w wykonaniu i utrzymaniu. W 2007 roku mijało 900 lat od zdobycia Kołobrzegu przez Bolesława Krzywoustego - idealna data do promocji walorów historycznych gminy Kołobrzeg. Jednakże urzędnicy, na czele z ówczesnym wójtem, projekt mówiąc delikatnie, zlekceważyli.

Na początku 2015 roku okazało się, że gmina Kołobrzeg zamierza w swojej promocji nawiązywać do historii poszczególnych miejscowości. Wójt Włodzimierz Popiołek otrzymał kopię dawnego projektu i w miniony weekend zapoznał się z terenowymi uwarunkowaniami potencjalnego szlaku turystycznego. Co ciekawe, w dawnych latach funkcjonował na tym terenie, wzdłuż rzeki Parsęty, zielony szlak im. Jana Frankowskiego. Później, zamiast rekultywować ścieżkę, zmieniono jej przebieg i dziś prowadzi ona wzdłuż ul. Krzywoustego. Szlak zaczynałby się przy reliktach dawnych fortyfikacji, a dokładnie przy Bastionie Magdeburg. Prowadziłby nad rzeką wzdłuż wału, do grodziska przy Pałacu Myśliwskim. Mało kto zna widok kołobrzeskiego grodziska, albo widok na Parsętę z wysokości ok. 10-metrowego wału. Nieco wcześniej znajduje się malownicza łąka. Tam można by organizować gminne imprezy, jak chociażby Noc Świętojańską połączoną z pokazem walk wojów.

budzistowo,grodzisko

budzistowo,grodzisko

budzistowo,grodzisko

 

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama