Overcast Clouds

2°C

Kołobrzeg

10 grudnia 2023    |    Imieniny: Julia, Judyta, Daniel
10 grudnia 2023    
    Imieniny: Julia, Judyta, Daniel

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

W Rymaniu otwarto lapidarium

Na cmentarzu komunalnym w Rymaniu uroczyście zostało otwarte lapidarium. Zostało zbudowane z inicjatywy miejscowego oddziału Stowarzyszenia Historycznego „Pamięć i Tożsamość”. Pomysłodawcą był Edmund Kaźmierski. Zaczęło się od odnalezienia przez E. Kaźmierskiego i Mariusza Zakonka, członków Stowarzyszenia Historycznego, kilku płyt nagrobnych z dawnego cmentarza ewangelickiego,  na miejscowym wysypisku. Za zgodą władz gminy Rymań wyznaczono miejsce i wykonano tam lapidarium.

W uroczystości otwarcia lapidarium uczestniczyli:  wójt gminy Rymań Mirosław Terlecki, przewodniczący Rady Gminy Rymań Mirosław Ekiert, proboszcz parafii w Rymańniu ksiądz Krzysztof Kempa, dyrektor Szkoły w Rymaniu Henryk Gromek, mieszkańcy Rymania, młodzież szkolna oraz  członkowie i sympatycy Stowarzyszenia Historycznego „Pamięć i Tożsamość”. 

Zadania budowy lapidarium podjął się E. Kaźmierski, który wspólnie z sympatykami i członkami  Stowarzyszenia oraz z mieszkańcami Rymania doprowadził do powstania tego miejsca. Pewnie do tego by nie doszło, gdyby nie przychylne nastawienie władz gminy, a głównie wójta gminy Mirosława Terleckiego, który jako gospodarz rymańskiego cmentarza mógł nadać właściwy bieg tej sprawie. Trzeba było załatwić wiele spraw formalnych, łącznie z pismem do IPN w Warszawie. W międzyczasie trwała konserwacja znalezionych płyt nagrobnych, krzyży czy też innych elementów wystroju dawnego cmentarza.

źródło: www.gorawino.net

W Rymaniu otwarto lapidarium
W Rymaniu otwarto lapidarium
W Rymaniu otwarto lapidarium

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama