Light rain

8°C

Kołobrzeg

28 maja 2022    |    Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm
28 maja 2022    
    Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic


O młodych pływakach z Ustronia

Otrzymaliśmy artykuł o sytuacji w związku z działalnością klubu "Sokół" w Ustroniu Morskim. Niniejszym publikujemy go w całości.

Uczniowski Klub Sportowy „Sokół” w Ustroniu Morskim obchodzić będzie za dwa lata, 20 – lecie działalności na terenie Gminy Ustronie Morskie. Funkcjonowanie klubu opiera się w głównej mierze o dotację z budżetu Gminy, pozyskane środki z projektów ministerialnych, składki członkowskie, wpłaty sponsorów oraz nieodpłatną pracę wolontariuszy – członków klubu, rodziców młodych sportowców, czy zarządu Klubu. Celem jest organizacja życia sportowego, wychowywanie w duchu konieczności dbania o rozwój fizyczny, kształtowanie umiejętności organizacji czasu wolnego oraz tworzenie szans kariery sportowej. Uczniowski Klub Sportowy „Sokół” ze względu na formułę prawną i organizacyjną, nie może prowadzić działalności gospodarczej.

Kierujemy nasze zajęcia do całej wspólnoty dzieci i młodzieży w Gminie Ustronie Morskie – mówi prezes klubu – Monika Regińska. Program aktywności sportowej obejmuje stawiających pierwsze kroki sportowe, jak również wchodzących na poziom sportu wyczynowego. Jesteśmy małą społecznością, stąd bardzo często kierunek naszych działań jak i prężność sekcji zależy od predyspozycji uczestników, co staramy się zauważać i dostosować do potrzeb i zainteresowań dzieci i młodzieży.

Klub w bieżącym roku szkolnym prowadzi zajęcia w różnych dyscyplinach: pływanie w czterech grupach treningowych, piłka siatkowa, lekka atletyka, gry i zabawy ruchowe z elementami piłki siatkowej, gry i zabawy ruchowe z elementami lekkiej atletyki. Klub w okresie zimowym organizuje obozy sportowo – rekreacyjne, dzięki którym 40 osobowe grupy corocznie nabywają lub doskonalą umiejętności narciarskie i mają okazję poznawać inne regiony kraju.

Dzięki decyzjom kadry trenerskiej i postawie rodziców, największy wzrost ilości uczestników jak również poziomu sportowego widoczny jest w grupie pływaków, co nas bardzo cieszy ze względu na umiejętność, która jest cenna w miejscowości nadmorskiej, zwiększając bezpieczeństwo dzieci korzystających z kąpieliska w sezonie letnim, a także stanowi potencjał dla rozwoju lokalnych zasobów ratownictwa wodnego w Gminie. Klub za otrzymane środki zatrudnił trenera pływania Łukasza Gąsiora, doświadczonego zawodnika, olimpijczyka, którego zadaniem jest podniesienie umiejętności pływackich prowadzonej grupy, a także przekazywanie praktycznej wiedzy innym instruktorom prowadzącym szkolenie pływackie w klubie. Nie bez znaczenia jest tu oczywiście dostępność gminnego obiektu – basenu, zarządzanego przez Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji pod dyrekcją Pana Grzegorza Czachorowskiego. Współpraca układa się na tyle dobrze, że od lat prowadzone są wspólne działania sportowe, a najbliższym z nich coroczne Mikołajkowe Zawody Pływackie.

Zarząd i działacze klubu prowadzą szereg działań mających na celu pozyskanie dodatkowych środków na prowadzenie zajęć z dziećmi, zakup sprzętu sportowego, nagród dla uczestników zawodów, organizację zawodów i wyjazdy na zawody, opłaty za korzystanie
z basenu i inne. W roku bieżącym przystąpiliśmy do konkursów organizowanych przez Ministerstwo Sportu, i pozyskaliśmy w trzech projektach kwotę w wysokości 39,7 tys. złotych – informuje M. Regińska. Zorganizowaliśmy za pozyskane finanse dodatkowe 24 godziny zajęć sportowych tygodniowo. Część pieniędzy z projektu „Umiem Pływać” przeznaczona jest dla dzieci
z Gmin ościennych, co stanowi wartość dodaną, pozwala poznać nasz obiekt i zachęcić do korzystania z niego wraz z rodzicami – dodaje. Składki członkowskie i wpłaty „sponsorów” są przeznaczane na zadania statutowe, ale przede wszystkim na zakup sprzętu sportowego, organizację zawodów, opłaty startowe, nagrody w konkursie „Najlepszy uczeń – sportowiec szkoły”. Powyższe działania intensyfikują i wzbogacają ofertę i atrakcyjność przedsięwzięć klubowych. Wymagają jednak dużego zaangażowania Zarządu, wielu godzin poświęconych na przygotowanie projektów, sprawozdań, testów, opisów, itp.

Klub w 2018 r. zamierza rozszerzyć swoją aktywność i uczestniczyć w zawodach pływackich w systemie organizowanym przez Polski Związek Pływacki i Polski Związek Piłki Siatkowej co wiąże się ze znacznym, dodatkowym obciążeniem finansowym.

Zaniepokoiły nas zapisy w projektach uchwał związanych ze środkami pozyskiwanymi od Gminy, które w planowanej wysokości uniemożliwiłyby funkcjonowanie na wypracowanym poziomie – mówi członek zarządu Grzegorz Pytloch. Nie rozumiemy dlaczego Urząd Gminy proponuje obniżenie wsparcia dla klubu zrzeszającego tak dużą grupę dzieci. Klub zawsze wywiązywał się z powierzanych zadań i nigdy nie było zastrzeżeń Urzędu Gminy i Rady Gminy do współpracy z naszym Stowarzyszeniem. Mam jednak nadzieję, że po ostatniej Komisji Spraw Społecznych i Porządku Publicznego Państwo Radni, a przede wszystkim Wójt Gminy Jerzy Kołakowski będą wspierać klub w taki sposób, aby kwota konieczna dla zapewnienia odpowiedniej ilości i jakości zajęć dzieci z terenu gminy została przydzielona. Członkowie w/w komisji Rady uzyskali pełne i wyczerpujące dane o działalności klubu i planach jego rozwoju. Nie ma chyba lepszej promocji zdrowego trybu życia, niż aktywność sportowa dzieci i młodzieży. Jak mówi G. Pytloch, masowość udziału w zajęciach jest możliwa również w związku z tym, że koszty udziału w tej aktywności są symboliczne.
Członkowie zarządu zapewniają, że dzięki odpowiedniej decyzji budżetowej, rodzice uczniów Szkoły Podstawowej w Ustroniu Morskim nie będą obciążani stosunkowo wysokimi kosztami związanymi z udziałem w zawodach, a co najważniejsze uda się utrzymać powszechność i dostępność oferty sportowej dla całej dziecięcej i młodzieżowej społeczności.

Monika Regińska, Grzegorz Pytloch
O młodych pływakach z Ustronia

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama