Few Clouds

18°C

Kołobrzeg

22 września 2023    |    Imieniny: Tomasz, Maurycy
22 września 2023    
    Imieniny: Tomasz, Maurycy

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Grupa pasjonatów dawnej historii Ustronia Morskiego, odkryła na jednym z budynków dwie przedwojenne reklamy. A to dopiero początek...


Ustronie Morskie, niemieckie Henkenhagen, to niewielka miejscowość wczasowa. W dawnych latach uzyskała szczególną popularność wraz z dotarciem do niej kolei żelaznej. Od tej pory, Ustronie miało bezpośrednie połączenie nawet z Berlinem. Spowodowało to, że nadmorskie wczasowisko stało się niezwykle popularne w przedwojennych Niemczech, zwłaszcza, że było tu taniej i spokojniej niż w Kołobrzegu. Skąd my to znamy?

W samym Ustroniu Morskim nie ma specjalnych zabytków. Ale dla tutejszych pasjonatów historii na czele z Andrzejem Pogonowiczem nie stanowi to problemu. Chcą odkrywać ślady z przeszłości, których tu nie brakuje. Ich celem jest poszukiwanie i zachowanie dla przyszłych pokoleń pamiątek i śladów po dawnych mieszkańcach. Są już pierwsze efekty. Ekipie udało się odkryć na  historycznym budynku na rogu ulicy Wąskiej i Bolesława Chrobrego niemieckie napisy, które pojawiały się spod odpadającej farby. Po oczyszczeniu elewacji okazało się, że jest to reklama znajdującego się w tym miejscu w dawnych latach sklepu Richarda Bonessa. Można było u niego kupić artykuły spożywcze, alkohol i papierosy. Przy okazji natrafiono jeszcze na inną, niewidoczną dotąd reklamę innego sklepu - należącego do Elsy Gissel . Tego rodzaju reklamy były niezwykle popularne w Ustroniu Morskim. Zachowały się na wielu przedwojennych pocztówkach. Akurat sklepu Richarda Bonessa nie udało nam się odnaleźć. Za to akcje pasjonatów historii chce wspierać Gminny Ośrodek Kultury w Ustroniu Morskim. Pracownicy GOK liczą na zdobycie środków zewnętrznych na ten cel.

Fot. Gmina Ustronie, archiwum Jerzego Patana

 

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama