Few Clouds

18°C

Kołobrzeg

22 września 2023    |    Imieniny: Tomasz, Maurycy
22 września 2023    
    Imieniny: Tomasz, Maurycy

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Od godziny 20 trwała w piątek Noc Muzeów w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Ustroniu Morskim. Nie ma tam muzeum, ale była noc muzeów i zwiedzający.


Dyrektor GOK Artur Baranowski na wstępie serdecznie przywitał zgromadzonych gości i podziękował mieszkańcom Ustronia za udostępnienie eksponatów na dzisiejszy wieczór. Następnie dyrektor oddał głos znanemu kołobrzeskiemu historykowi, doktorowi Hieronimowi Kroczyńskiemu, który przybliżył historię gminy Ustronie Morskie i miejscowości sąsiednich. Doktor Kroczyński nie byłby sobą, gdyby nie wtrącił kilku anegdot i ciekawostek związanych z dawnymi czasami.

Obecni w sali kinowej słuchacze byli pełni podziwu, jak lekko i w przystępny sposób doktor Kroczyński potrafi streścić kilkaset lat historii. Po około godzinnym wykładzie nagrodzonym brawami, do prelekcji przystąpił mieszkaniec Ustronia, badacz lokalnej historii i kolekcjoner pamiątek związanych z nadmorską miejscowością Andrzej Pogonowicz. Jako miłośnik dawnych widokówek, posiadający ich pokaźne zbiory, przedstawił on swoje najciekawsze karty pocztowe oraz zwrócił uwagę odbiorców na tricki stosowane przez przedwojennych fotografów. Również to wystąpienie spotkało się z dużym zainteresowaniem. Po zakończeniu części wykładowej, dyrektor GOK zaprosił zgromadzonych do obejrzenia eksponatów wystawionych w sąsiadującej z salą kinową niewielkiej galerii oraz na poczęstunek. Goście podziwiali m.in. stare mapy, obrazy, instrumenty muzyczne, rękodzieło, przedmioty codziennego użytku oraz modele dawnych aut jeżdżących po polskich drogach, niektórzy też wpisali się do księgi pamiątkowej.

Miłośnicy historii Ustronia Morskiego są mile widziani na forum internetowym www.ustronie-forum.pl gdzie w wątkach „Ocalić od zapomnienia”, „Historia Ustronia Morskiego i okolic” oraz „Henkenhagen i nie tylko” można podzielić się dawnymi zdjęciami czy opowiedzieć historie związane z Ustroniem Morskim.

MG

 

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama