Broken Clouds

15°C

Kołobrzeg

4 października 2023    |    Imieniny: Igor, Placyd, Apolinary
4 października 2023    
    Imieniny: Igor, Placyd, Apolinary

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

19 fotografii, 19 historii, o wiele więcej alegorycznych znaczeń – tak można podsumować wystawę wielkoformatowych fotogramów Roberta Gauera.


Kołobrzeski fotografik prezentuje w galerii GOK-u wybrane zdjęcia ze swojego ogromnego archiwum. To wystawa przeglądowa, bo zdjęcia pochodzą z różnych okresów pracy artystycznej autora. Najstarsze ma 25 lat, najmłodsze pochodzi z tego roku.

Dla R. Gauera fotografowanie jest przede wszystkim „czekaniem na zdjęcie”. To nieraz wielogodzinne spacery i wypatrywanie najlepszego ujęcia, a najczęściej to właśnie czekanie na wymarzoną klatkę. – Najczęściej fotografuję kiedy na dworze jest kiepska pogoda, bo taka zwykle przynosi interesujące kadry – mówił podczas wernisażu R. Gauer. – Miałem nieco kłopotu z wyborem zdjęć to tej wystawy ze względu na niedużą powierzchnię galerii, ale paradoksalnie, dzięki temu powstała ekspozycja niezwykle skondensowana i naładowana znaczeniami.

Dla każdej fotografii znaleziono idealne miejsce, doskonałe sąsiedztwo. Dzięki temu ekspozycja od progu prowadzi poprzez miejsca i znaczenia. Jest jak idealnie ułożona mandala, jak ściśle dopasowane puzzle. Ale nie narzuca autorskiego jej widzenia, pozwalając na odwrócenie choćby kolejności oglądania czy skupiania uwagi na wybranych fotogramach. Historia zaczynająca się od róży wiatrów zbudowanej z ludzkich akrobatycznych ciał, biegnąca poprzez zastygłego w skoku do wody człowieka, dalej wędrująca jakby socrealistycznych robotników, a ż do wielkiej morskiej burzy biorącej we władanie płynące po horyzoncie białe trójkąty żagli.

Fot. Mieszko Majba

 

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama