Few Clouds

16°C

Kołobrzeg

30 maja 2024    |    Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand
30 maja 2024    
    Imieniny: Joanna, Feliks, Ferdynand

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Wielka dyskusja o wycince zabytkowej alei w Ustroniu Morskim

Ulica Kolejowa w Ustroniu Morskim to centralny wjazd do tej nadmorskiej miejscowości. Rośnie tam ponad 100 lip. Całość podlega ochronie prawnej poprzez wpis do gminnej ewidencji zabytków. Pomimo tego, padła propozycja wycięcia drzew. Powód? Możliwość zdobycia środków na remont drogi, która jednak wymaga poszerzenia do 6 metrów. Obecnie, jest to ok. 4,5 metra, w konsekwencji czego, na tej ulicy minięcie się auta osobowego i ciężarowego jest utrudnione. Z drugiej strony, to przepiękny wjazd do miejscowości, wręcz jej zielona wizytówka.

Sprawa w tym tygodniu stanęła na sesji Rady Gminy Ustronie Morskiego. Powodem jest fakt, że inwestycja związana z remontem drogi ma być realizowana w porozumieniu z Powiatem Kołobrzeskim. - Oczywiście, musi być remont tej ulicy - denerwowała się radna Hanna Caban. Ale jak mówiła, nie w taki sposób, że radni rzutem na taśmę dostają treść porozumienia, a temat drzew został całkowicie pominięty. - Po raz kolejny jesteśmy zaskakiwani projektami uchwał, które są rozszerzane, gdzie są porozumienia dołączane, jakieś etapowanie wchodzi, o którym wcześniej nie wiedzieliśmy - mówił na sesji radny Andrzej Staszak, wskazując, że w tym temacie jest zbyt dużo chaosu. Ostatecznie, radni porozumienie przegłosowali podczas sesji nadzwyczajnej, wskazując, że kiedy było spotkanie z mieszkańcami, choć nie było tłumów, to zdecydowana większość była za wycinką tych drzew.

Sytuacja jednak się zmieniła. Gdy pozostali mieszkańcy dowiedzieli się, że piękna aleja ma zostać usunięta, zaczęli protestować. Nie można ot tak sobie zniszczyć obiektu wpisanego do gminnej ewidencji zabytków. Trzeba go stamtąd usunąć, czego na razie nic nie zrobił (wyciąg z ewidencji w załączeniu poniżej). Mieszkańcy wskazują, że ulica Kolejowa nie jest już głównym wjazdem do Ustronia. Po za tym wskazują, że obietnica gminy, że za każde drzewo zasadzone zostaną dwa, to jakaś bzdura. - Zasadzą dwa krzaki, które po pół roku uschną. Wiemy jak to się robi - mówił jeden z mieszkańców.

Wójt Bernadetta Borkowska, w rozmowie z naszym portalem powiedziała, że na razie remontowany będzie odcinek, przy którym rośnie zaledwie 30 drzew. To ma być pierwszy etap. - Nie ruszamy tej drugiej części drzew - mówi wójt. Zapytana o stanowisko Marlena Wachowska, rzecznik starosty mówi, że to wójt ma dokonać uzgodnień z mieszkańcami i wszystkimi organami, a także przygotować projekt. Powiat za to nie odpowiada.

O problemie jako pierwsza poinformowała "Gazeta Wyborcza". Dziennikarze o sprawie poinformowali Fundację Dzika Polska, która zapowiedziała zablokowanie nieuzasadnionej wycinki drzew w Ustroniu Morskim.
reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama