Broken Clouds

26°C

Kołobrzeg

19 sierpnia 2022    |    Imieniny: Konstancja, Emilia, Julian
19 sierpnia 2022    
    Imieniny: Konstancja, Emilia, Julian

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Od lat 60-tych do schyłku PRL-u fabryka płyt w Karlinie odprowadzała ścieki długim na ok. 20 km kanałem wprost do Bałtyku. Trwa modernizacja jego wylotu.


Mądre głowy od planowania uznały, że lepszym rozwiązaniem od wybudowania oczyszczalni ścieków w pobliżu Karlina będzie ułożenie rurociągu aż do plaży w Ustroniu Morskim. Rura ściekowa została w swej końcowej, kilkudziesięciometrowej części obudowana solidną ścianką Larsena, spełniającą jednocześnie wzmocnienie platformy umożliwiającej wodowanie łodzi z sąsiedniej jednostki wojskowej.

Wystająca z wydmy i plaży ścianka, nadgryziona zębem czasu, stanowiła coraz większe zagrożenie dla plażowiczów. Ze względu na pogarszającą się sytuację (postępująca korozja stali, obniżanie poziomu piachu) pracownicy Urzędu Morskiego w Słupsku, od kilku lat podejmowali działania zmierzające do usunięcia tej mrocznej konstrukcji. Wreszcie, podmiot odpowiedzialny za istniejącą konstrukcję zdecydował się na jej usunięcie. Od kilku dni trwają prace zlecone przez Regionalne Wodociągi i Kanalizację w Białogardzie, zmierzające do całkowitej likwidacji niebezpiecznej ścianki. Zadanie jest żmudne i czasochłonne. Koparka odkrywa możliwie duże fragmenty ścianki. Odkrytą ściankę należy porozcinać pionowo na niewielkie fragmenty za pomocą szyny stalowej, następnie palnikiem poziomo wycinać coraz mniejsze fragmenty stali. Przy pomocy m.in. wywoływanych drgań wyciąga się nacięte fragmenty z piachu. Operacja ta jest dość hałaśliwa i powoduje, że w odległości kilkunastu metrów od miejsca wyciągania ścianek, wyraźnie odczuwa się drgania pod nogami. Prace przewidziane są na około 2-3 tygodnie.

MG

 

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama