Light rain

16°C

Kołobrzeg

23 maja 2024    |    Imieniny: Iwona, Michał, Dezyriusz
23 maja 2024    
    Imieniny: Iwona, Michał, Dezyriusz

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

informacje kołobrzeg, jerzy kołakowski, wójt, ustronie morskie, gminaMinął rok od wyboru Jerzego Kołakowskiego na wójta Ustronia Morskiego i zmiany władzy w gminie. Co w ciągu tego minionego roku udało się zrobić?


21 listopada dokonała się ważna zmiana w gminie Ustronie Morskie. Ekipa ówczesnego wójta - Stanisława Zielińskiego, straciła poparcie mieszkańców (przeczytaj informacje kołobrzeg). Większość w Radzie Gminy uzyskali "Sami Swoi" - ugrupowanie popierające kandydata na wójta - Jerzego Kołakowskiego. Oznaczało to, że nawet gdyby Zieliński wójtem został, nie miał większości w radzie. Zresztą, już sam fakt braku elekcji w pierwszej turze był określany jako porażka wieloletniego wójta. 5 grudnia 2010 roku wszystko było jasne: wybory w Ustroniu wygrał Kołakowski (sprawdź informacje kołobrzeg).

Ostatni rok nie był łatwym rokiem dla Ustronia Morskiego. Pisaliśmy o tym na naszym portalu wielokrotnie (przeczytaj informacje Ustronie Morskie). Zaczęło się od nieprawidłowości w administracji. Potem gmina wystąpiła przeciwko spółce Baltic Center Polska, a potem ciągle było pod górkę. Zapewne nie tak wyobrażał to sobie wójt Jerzy Kołakowski. - Wiedzieliśmy, że w gminie jest źle, ale że aż tak? - głośno myśli wójt Kołakowski. - Zamiast realizować nasz program wyborczy, ciągle sprzątamy i załatwiamy sprawy sprzed lat - irytuje się wójt. Powodów do zmartwienia ma więcej, bowiem coraz częściej jest krytykowany na dwóch forach Ustronia Morskiego. - Rzadko kto ma odwagę podpisać się z imienia i nazwiska - żali się wójt, który żałuje, że jego krytykanci nie maja odwagi krytykować go publicznie, ale produkują paszkwile i anonimowe ulotki.

Dlatego gmina opublikowała odpowiedź na najczęściej stawiane zarzuty wójtowi i jego współpracownikom. Kwestię ograniczonych możliwości inwestycyjnych gminy, jej kierownictwo widzi tak: "Przy okazji budowy CSR „Helios” należy wspomnieć, że obiekt powstał niemal całkowicie ze środków budżetu gminy. Kosztowało to podatników około 20 mln zł, z tego ze środków zewnętrznych (Ministerstwo Sportu) pozyskano tylko 463 tys. zł. Wspaniały kompleks cieszy wszystkich, ale trzeba pamiętać, że spowodował bardzo poważne obciążenie dla budżetu i zwiększenie zobowiązań kredytowych na kwotę ponad 13 mln zł. Tutaj także zmieniła się filozofia kierownictwa urzędu. Powyższe fakty i brak w obecnej chwili jakichkolwiek rozsądnych możliwości dofinansowania przedsięwzięć o charakterze sportowym, gmina nie jest w stanie ponieść kosztów planowanej budowy hali sportowej i euroboiska. Słowem, radość z ośrodka gasi świadomość beztroskiego wydawania gminnych pieniędzy, bez spojrzenia perspektywicznego. Gdyby w minionych latach zadbano o finansowanie zewnętrzne, dziś najpewniej budowalibyśmy halę sportową. A przybliżony koszt budowy hali to minimum 10 mln zł (z tego zakładane dofinansowanie  z Ministerstwa Sportu to 1,5 mln zł), a euroboiska ok. 1,7 mln". Konsekwencją tego stanu rzeczy są problemy finansowe gminy: "Pod koniec 2010 r. doszło do bardzo istotnych zmian w ustawie o finansach publicznych, co niestety często umyka uwadze opinii publicznej. Ustawa narzuca 60 % próg zadłużenia samorządów, którego nie wolno przekroczyć. A fakty dla gminy są bezwzględne. Poziom zadłużenia to 14 mln, z czego ponad 13 mln to dług zaciągnięty na rzecz budowy basenów. Obecny stan budżetu gminy do skutek działań kilku ostatnich lat. Decydenci, mimo tego, że mieli świadomość zagrożeń, nie robili nic. Każdy doświadczony samorządowiec powinien wykazywać więcej powściągliwości w ocenach i analizie sytuacji".

Gmina wyjaśnia również powody wejścia na ścieżkę sądową ze spółką Baltic Center Polska, wyjaśnia kwestię związane ze sprawą sądową ze spółką, która wykonała ostrogi nad morzem - obciążona karami umownymi, odwołała się od nich do sądu. Proszone zostały również nieprawidłowości finansowe i sprawy w prokuraturze z poprzedniej kadencji. Zostaje również poruszona kwestia problemów wodociągowych: "Przez cały rok 2011 wójt Jerzy Kołakowski szukał rozwiązania sporu pomiędzy udziałowcami spółki Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Kołobrzegu, dotyczącego wysokości dopłat do wody i ścieków oraz taryf za ścieki i wodę. Gmina Ustronie Morskie kwestionuje roszczenia finansowe podpisane bez kontrasygnaty skarbnika przez poprzedniego wójta w grudniu 2010 roku na kwotę znacznie przekraczającą tę, do której upoważnienia uchwałą udzieliła mu Rada Gminy. Także taryfy na rok 2012 zostały odrzucone uchwałą na grudniowej sesji Rady Gminy".

Podsumowując miniony rok, gmina ma określone plany na rok 2012: "W roku 2011 przeprowadzono lub doprowadzono do końca m.in. takie poważniejsze prace jak: budowę ścieżki rowerowej z Ustronia Morskiego do niemieckiego Barth, remont i zmiana użytkowania budynku szkoły w Rusowie, wykonanie instalacji gazowej w świetlicy w Rusowie, remont świetlicy w Gwiździe, budowa bieżni przy szkole w Ustroniu czy wykonanie oświetlenia ulicznego. W roku 2011 rozpoczęte zostały działania mające na celu uszczelnienie systemu egzekucji podatkowej w gminie, a w terenie przez niemal cały rok dokonywana była weryfikacja powierzchni obiektów zgłoszonych do opodatkowania, co przysparza gminie realne korzyści finansowe w postaci dodatkowych wpływów do budżetu. A to pozwala finansować zadania choćby oświaty czy bezpieczeństwa. W roku 2011 wprowadzone zostały zmiany w standardzie naprawy dróg i reakcji na awarie oraz uszkodzenia infrastruktury gminnej. Gmina stara się realizować potrzeby wszystkich sołectw bez wyjątku, zgodnie z ich aktywnością, przykładem remonty świetlic w Gwiździe i planowany na rok 2012 w Kukini. Na spotkaniach z mieszkańcami i przedsiębiorcami Wójt zapewnił, że dołoży wszelkich starań, aby poprawić wizerunek estetyczny gminy w szczególności dotyczy to pozbawionych estetyki i ładu legalnych i nielegalnych zabudowań na cele sezonowe, zajęć pasa drogowego na cele handlowe. Pomimo trudności budżetowych urząd gminy nie zamierza skupiać się jedynie na administrowaniu, ale planuje przeprowadzić w 2012 roku, między innymi: budowę placu zabaw w Rusowie, Kukinii, oraz dwóch w Ustroniu Morskim; budowę i przebudowę drogi gminnej Gwizd-Grąbnica; zakup instrumentów dla orkiestry OSP i Przedszkola Publicznego w Ustroniu Morskim; budowę sześciu zejść na plażę, rozbudowę ulicy Górnej oraz wiele innych".

Powstaje oczywiste pytanie, czy gminie uda się zrealizować określone zadania i czy jakość, o której mówi się w Urzędzie Gminy, zadowala mieszkańców. wobec pojawiających się głosów w dyskusji, będziemy do tych tematów powracali. Tymczasem zachęcamy do lektury całego podsumowania działań polityczno-gospodarczych w 2011 roku (przeczytaj).

informacje kołobrzeg, jerzy kołakowski, wójt, ustronie morskie, gmina

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama