Light rain

17°C

Kołobrzeg

28 maja 2024    |    Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm
28 maja 2024    
    Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

informacje kołobrzeg, rada, gminy, ustronie, sesja, taryfa, woda, ściekiPo raz kolejny, Rada Gminy Ustronie Morskie odrzuciła projekt uchwały na wodę i ścieki. 11 radnych głosowało przeciw, pomimo pozytywnej opinii wójta gminy.


Głosowanie poprzedziły obszerne wyjaśnienia wójta, a także długa dyskusja z radnymi. Dyskusja była niezwykle spokojna oraz merytoryczna. Wójt poinformował radnych, że właściwie nie istnieje już nieformalna koalicja gmin wiejskich naszego powiatu oraz że wspólnie z wójtem Dygowa postanowił zgodzić się na proponowane przez spółkę MWiK stawki. Argumentował, że są one i tak korzystne na tle pozostałych gmin. Wyjaśnił również, że wypracowany kompromis kosztował go sporo wysiłku i negocjacji z pozostałymi wspólnikami spółki. Nie zgodził się z polityką bojkotu rozmów, jaką proponuje burmistrz Gościna - Marian Sieradzki. Przekonywał, że proponowane taryfy są maksymalnie korzystnymi dla mieszkańców gminy, jakie w obecnej sytuacji dało się wynegocjować.

Z szerokiej i bardzo sensownej dyskusji radnych warto wskazać na głos radnego Szymanka, który zauważył, że dramatycznie drożeje woda (ponad 80%). Radny próbował dociec, jak spółka argumentowała taką podwyżkę, zwłaszcza w kontekście, że są ujęcia wody w Bagiczu. W odpowiedzi wójt wyjaśnił, że nie chciano drastycznie zwiększać kosztów odprowadzenia ścieków, aby tym samym nie zniechęcać mieszkańców do podłączania się do kanalizacji sanitarnej. Należy bowiem pamiętać, że gmina wciąż ma zaległości w dochodzeniu do tzw. "efektu ekologicznego". Radni zgodzili się natomiast z głosem jednego z mieszkańców, że tak duża podwyżka wody może skłonić niektórych mieszkańców do reanimacji własnych studni. To z kolei może wpływać na dalsze podwyżki.

Radna Krawczyk zapytała wójta, co mają zrobić ci mieszkańcy, dla których tak wysokie podwyżki wody i ścieków (razem 43%) mogą okazać się trudne do udźwignięcia. Warto przypomnieć, że zrezygnowano z systemu dopłat dla gospodarstw domowych. Wójt poinformował, że wyczulił GOPS na wnioski rodzin gorzej sytuowanych i tam też można śmiało zwracać się o pomoc w opłatach. Taki wniosek oczywiście należy stosownie uzasadnić.

Pozytywne Forum Gminy Ustronie Morskie

Fot. archiwum

informacje kołobrzeg, rada, gminy, ustronie, sesja, taryfa, woda, ścieki

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama