Scattered Clouds

22°C

Kołobrzeg

14 sierpnia 2022    |    Imieniny: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz
14 sierpnia 2022    
    Imieniny: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

informacje kołobrzeg, bolesław,warcisław,dąb,konserwacjaInstytut Dendrologii przy Polskiej Akademii Nauk pobierze materiał genetyczny dwóch najstarszych dębów w Polsce - Bolesława i Warcisława.


Najstarsze dęby w Polsce - 800-letni Bolesław i 640-letni Warcisław, rosnące na terenie Gminy Ustronie Morskie, mają szansę stać się "nieśmiertelne". Wszystko za sprawą naukowców Instytutu Dendrologii w Kórniku. W ramach projektu zleconego przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych "Zachowanie zasobów genowych, zagrożonych i ginących gatunków metodami kriogenicznymi w leśnym banku genów oraz ochrona zasobów genowych najstarszych drzew w Polsce, poprzez sklonowanie in vitro i kriokonserwację", naukowcy pobiorą materiał genetyczny obu drzew.

Z każdego z dębów pozyskane zostanie dziesięć zdrewniałych pędów o długości ok. 1,5 m i średnicy u podstawy pędu ok. 25 mm. Ścinanie pędów ma się odbyć wczesną wiosną, przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego, z zachowaniem najwyższej ostrożności oraz zasad prawidłowego cięcia. W jaki sposób? - naukowcy wykażą się umiejętnościami alpinistycznymi lub użyją podnośnika. Pozyskany materiał zostanie poddany mikrozamrażaniu. W ten sposób zachowane zostaną zasoby genowe najstarszych drzew w Polsce.

Kriokonserwacja jest procesem, w którym komórki lub tkanki są przechowywane w ujemnej temperaturze, zwykle -196°C. W tej temperaturze zatrzymuje się wszelka aktywność biologiczna, łącznie z biochemicznymi procesami, prowadzącymi do śmierci komórkowej. Aby przeprowadzić tę naukowo-badawczą akcję Instytut Dendrologii musiał uzyskać zgodę Urzędu Gminy w Ustroniu Morskim. Otrzymał ją wraz z wytycznymi zachowania szczególnej ostrożności, tak by zabieg nie spowodował uszczerbku na zdrowiu i stanie Bolesława i Warcisława.

 

informacje kołobrzeg, bolesław,warcisław,dąb,konserwacja

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama