Broken Clouds

4°C

Kołobrzeg

29 lutego 2024    |    Imieniny: Lutosław, Roman, Teofil
29 lutego 2024    
    Imieniny: Lutosław, Roman, Teofil

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

strażacy, ubezpieczenia, ustronieStrażacy z Ustronia Morskiego, przy poparciu kolegów z całego powiatu, powołali do życia komitet zmierzający do zmiany ustawy o ochronie ppoż.


Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Ustawy o zmianie ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej” dostrzegając brak należytego zabezpieczenia społecznego członków ochotniczych straży pożarnych w sytuacji doznania przez nich uszczerbku na zdrowiu w trakcie działań ratowniczych lub ćwiczeń, w szczególności przy jednoczesnym braku po ich stronie jakiegokolwiek tytułu ubezpieczenia społecznego, umożliwiającego uzyskanie świadczeń związanych z niezdolnością do pracy, zamierza doprowadzić do zmian w prawie, poprzez przygotowanie i złożenie projektu ustawy o zmianie ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej.

Obecne uregulowanie skutkuje mniej poważnymi konsekwencjami w przypadku strażaków zatrudnionych w tym charakterze na podstawie umów o pracę lub też posiadających inny tytuł ubezpieczenia społecznego, na przykład z tytułu zatrudnienia lub prowadzenia własnej działalności gospodarczej. W przypadku jednak braku takiego tytułu, członek ochotniczej straży pożarnej w okresie niezdolności do pracy nie uzyskuje obecnie żadnego świadczenia, z którego mógłby utrzymać siebie lub osoby dla siebie najbliższe, jednocześnie zaś nie może podjąć żadnego zatrudnienia, z uwagi na swoją niezdolność do pracy. Różnica pomiędzy dotychczasowym, a projektowanym stanem prawnym wyraża się w rozszerzeniu uprawnień przysługujących strażakom jednostek ochrony przeciwpożarowej o prawo do zasiłku chorobowego oraz świadczenia rehabilitacyjnego.

Dodatkowym atutem jest usunięcie barier powstrzymujących osoby uczące się lub bezrobotne przed wstąpieniem do ochotniczej straży pożarnej, związane z ich obawami co do ich zabezpieczenia społecznego, gdyby w następstwie urazu odniesionego w związku z działaniami ratowniczymi pozbawieni zostali możliwości zarobkowania lub poszukiwania zatrudnienia. Komitet podjął czynności związane z przygotowaniem projektu ustawy, jego rozpowszechnianiem, kampanią promocyjną, a także organizacją zbierania podpisów obywateli popierających projekt. Z dniem 25 sierpnia 2014 r. komitet nabył osobowość prawną.

A wszystko zaczęło się od wypadku strażaka Jana Dzika z OSP Ustronie Morskie podczas akcji na terenie tej gminy. Okazało się, że nie przysługują mu żadne świadczenia, bo jako strażak nie był obowiązkowo ubezpieczony. Jak mówi Jan Dzik, nie chodzi o ubezpieczenie wykupowane przez gminy, bo ono kończy się wypłaceniem jakiejś tam sumy dla strażaka, ale kompleksowe ubezpieczenie dla strażaków, które będzie kompensowało okres choroby i rekonwalescencji, trwający nawet 1,5 roku, gdy ranny i powracający do zdrowia strażak nie może pracować.

MG

 

strażacy, ubezpieczenia, ustronie

strażacy, ubezpieczenia, ustronie

strażacy, ubezpieczenia, ustronie

reklama

reklama

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama