menu

Ruszyły prace w parku w Rusowie

rusowo,prace12 nowych tablic edukacyjnych i brama wejściowa do parku w Rusowie - to początek zmian w tym ciekawym historycznie miejscu.


Dwa parki w Niemczech - Lenne-Park Blumberg oraz Park Hirschfeld oraz  Park Podworski w Rusowie doczekały  się  rewitalizacji. Prace wykonane zostaną w ramach projektu gminy Ustronie Morskie oraz niemieckiego Stowarzyszenia Parku Regionalnego Barnimer Feldmark. Partnerstwo w tej sprawie zaowocowało unijną dotacją, która na polską część zadania wyniesie 20 tysięcy euro. Kwota ta, zgodnie z założeniami projektu pn. "Rozwój i promocja turystyczna godnych zachowania parków krajobrazowych - turystyka kulturoznawcza w Euroregionie Pomerania" zostanie przeznaczona na wymianę starych tablic i witacza w Parku Podworskim w Rusowie. Wszystkie nowe elementy wykonane zostały z odpowiednio impregnowanego drewna w  formie wpisującej się w charakter parku. Jak zapewnia wykonawca - również nadruki tablic wykonane w nowoczesnej technologii, mają zagwarantować wieloletnią trwałość przedsięwzięcia. Kolejnymi działaniami mającymi na celu rewitalizację Parku Podworskiego w Rusowie będzie usytuowanie na jego terenie elementów małej architektury - wiaty, ławostołów, stojaków na rowery, przyrządów edukacyjnych i koszy na śmieci. Do 2016 roku zostanie także opracowany i wykonany plan prac pielęgnacyjnych zieleni parkowej.

Wpisany do rejestru zabytków, liczący 38 hektarów powierzchni park w Rusowie, zaprojektowany został u schyłku XIX wieku według planów niemieckiego architekta Petera Josepha Lenne, na zlecenie kupca Samuela Schrodera. Drzewostan parkowy liczy już ponad 200 lat i obfituje w pomniki przyrody. Z przodu parku usytuowane były niegdyś dwa stawy rybne z wyspami i posągami Neptuna oraz czapli. Na sztucznie usypanym wzniesieniu bukowym, otoczonym fosą Schroder zlecił wybudowanie wieży przypominającej wieżę zamku krzyżackiego. Z budynku dworu do dzisiejszego dnia zachowały się jedynie fragmenty fundamentów i schodów. Podmokłe łąki i obszary lasów nadają Parkowi charakter dzikiej przyrody z elementami ogrodu angielskiego.

 

rusowo,prace

rusowo,prace

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt (napisz do nas). Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.