Overcast Clouds

8°C

Kołobrzeg

2 marca 2024    |    Imieniny: Halszka, Helena, Radosław
2 marca 2024    
    Imieniny: Halszka, Helena, Radosław

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Gdy nad Pomorzem krążyły GryfyW Zespole Szkół im. M. Rataja odbyło się już  VI Spotkanie z historią i legendami Pomorza pt. Gdy nad Pomorzem krążyły Gryfy...


Uczniowie naszej szkoły pochodzą z różnych, odległych zakątków województwa zachodniopomorskiego, na tego rodzaju spotkaniach  wspólnie wyprawiamy się  do czasów,  gdy istniało tu samodzielne pomorskie państwo Gryfitów, do miejsc z których pochodzą. Wcielanie się w role ważnych postaci historycznych, przebieranie w stroje z minionych epok i poznawanie  ich losów to zawsze fajne zajęcie dla uczniów.

W tym jubileuszowym roku nie można było pominąć okoliczności wprowadzania chrześcijaństwa na Pomorzu. Joannita, jeden z wielu zakonników, którzy osiedli w Gościnie, opowiedział o biskupstwie w Kołobrzegu oraz misjach Ottona z Bambergu. Wrażenie na uczniach zrobił władca trzech państw król Eryk Pomorski, korsarz na Gotlandii i pracowity książę w Darłowie.

Znaczna część spotkania dotyczyła Gościna - obok inscenizacji legendy o Katarzynie von Grabs, informacje z książki „Na Gościńskim szlaku” zachęciły do zapoznania się z jednym z pięciu najważniejszych wydarzeń w dziejach Gościna -wizytą E. Lubinusa w Gościnie podczas wyznaczania punktów na swej mapie. Reprodukcja mapy w sali historycznej pomogła w wyobrażeniu sobie trasy kartografa.

Obok poszerzania wiedzy historycznej poznawano legendy i opowieści o dawnym Pomorzu. Na zakończenie spotkania uczniowie z okolic Goleniowa i Kamienia przedstawili w formie zabawnej inscenizacji przygody pomorskiego Diabła Smętka z Olbrzymem i czarownicami. Legendy i sposób ich prezentacji ogromnie  rozbawiły zebraną publiczność.

Gdy nad Pomorzem krążyły Gryfy
Gdy nad Pomorzem krążyły Gryfy

reklama

reklama

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama