Clear Sky

17°C

Kołobrzeg

31 maja 2023    |    Imieniny: Aniela, Petronela, Kamila
31 maja 2023    
    Imieniny: Aniela, Petronela, Kamila

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

wiatraki kołobrzeg

Gmina Gościno, ale także inne gminy naszego powiatu, czekają na reakcję rządu Mateusza Morawieckiego w sprawie lipcowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Wówczas, sędziowie orzekli, że wejście w życie przepisów, które z mocą wsteczną pozbawiły samorządy zaplanowanych wpływów z podatków było niezgodne z konstytucją. Do budżetu gminy Gościno nominalnie powinno wpłynąć 2,5 mln zł, a biorąc pod uwagę wszystkie inne perturbacje, powinno to być 4,5 mln zł. W skali kraju oznacza to zwrot ogromnych środków finansowych.

"W ocenie wnioskodawców kwestionowana regulacja narusza konstytucyjną zasadę niedziałania prawa wstecz. Prawo dopuszcza wyjątki od tej zasady, lecz Wnioskodawcy podkreślają, że bezwzględnie niedopuszczalne jest stanowienie z mocą wsteczną prawa surowszego. Kwestionowana nowelizacja zmienia natomiast na niekorzyść dla jednostek samorządu terytorialnego przepisy prawa podatkowego, gdyż wpływa ona na zakres opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Zdaniem Wnioskodawców zmiany stanu prawnego powinny prowadzić do tego, aby obciążenia związane ze zmianą prawa były proporcjonalnie rozkładane na adresatów norm prawa dotychczasowego i adresatów nowych norm prawnych. Wnioskodawcy również wskazują, że zakaz zmiany prawa podatkowego w ciągu roku podatkowego jest bezwzględny, a swoboda ustawodawcy w tym zakresie jest ograniczona przez art. 2 Konstytucji. Swoboda ustawodawcy w zakresie kształtowania treści ustaw podatkowych ograniczona jest obowiązkiem przestrzegania reguł dotyczących wymogów drogi ustawodawczej, procedury uchwalania ustaw podatkowych oraz wymogu szczególnej dbałości legislacyjnej podczas stanowienia przepisów prawnych, aby umożliwiały one konstruowanie precyzyjnych norm podatkowych. Swoboda ta jest ograniczona również nakazem respektowania zasady vacatio legis i zakazem nadawania mocy wstecznej oraz dokonywania zmian w ciągu roku podatkowego. W ocenie Wnioskodawców kwestionowana regulacja narusza wszystkie te zasady" - czytamy na stronie TK.

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama