Broken Clouds

13°C

Kołobrzeg

10 czerwca 2023    |    Imieniny: Bogumił, Małgorzata, Edgar
10 czerwca 2023    
    Imieniny: Bogumił, Małgorzata, Edgar

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Mieszkaniec Gościna z nagrodą Marszałka

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz uhonorował nagrodą mieszkańca Gościna, który przekazał do Muzeum Narodowego w Szczecinie osiem zabytków archeologicznych pochodzących ze skarbów, depozytów i wyposażenia grobów z dawnych zbiorów gromadzonych w Szczecinie od XIX wieku. W przekazaniu nagrody, które odbyło się 23 marca 2022 r. w Mołtowie, uczestniczył także dyrektor muzeum Lech Karwowski.

Każde odkrycie archeologiczne jest znaczące, bo dostarcza ono dodatkowej wiedzy o przeszłości. Przekazując nagrodę panu Tadeuszowi doceniamy jego postawę obywatelską, odpowiedzialność i uczciwość. Mam nadzieję, że takie postawy wobec dziedzictwa zachodniopomorskiego będą powielane przez kolejne osoby – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Zabytki zostały odnalezione w okolicach Mołtowa, gdzie już wcześniej odnajdywano inne muzealia archeologiczne, które przed wojną znajdowały się w zbiorach szczecińskiego muzeum. W czasie wojny zostały rozśrodkowane i wiele z nich zaginęło. Muzeum od lat ich poszukuje i niekiedy odzyskuje dzięki życzliwości znalazców. Pan Tadeusz Kogut przekazał do Muzeum Narodowego w Szczecinie osiem zabytków archeologicznych z brązu: sztylet, siekierkę, naszyjnik, grot oszczepu i bransolety. Pochodzą one z dawnych zbiorów Pommersches Landesmuseum, zdeponowanych w czasie drugiej wojny światowej w pałacu w podkołobrzeskim Mołtowie. Przekazane eksponaty zostały przewiezione do pałacu w latach 1942-1944 w celu zabezpieczenia przed zniszczeniem w trakcie bombardowań lotniczych. Pan Tadeusz za swoją postawę otrzymał nagrodę od marszałka województwa w wysokości 2 tys. zł.

Losy muzealiów ewakuowanych w trakcie II wojny światowej z Pomorskiego Muzeum Krajowego (Pommersches Landesmuseum) w Szczecinie są do tej pory bardzo słabo rozpoznane. Wiadomo, że najcenniejsze zabytki schroniono w 25 miejscach rozlokowanych w różnych rejonach ówczesnej prowincji Pomorze. Zdeponowano je głównie w dworkach i pałacach – posiadłościach znamienitych rodów szlacheckich. Większość z nich jest usytuowana w województwie zachodniopomorskim, a tylko cztery w Meklemburgii-Pomorzu Przednim. Znacząca część zabytków z punktów dyslokacji położonych w aktualnych granicach Niemiec zachowała się i była przedmiotem polsko-niemieckiej wymiany przeprowadzonej w latach 2008-2009. Natomiast skąpe i niezbyt jasne są informacje o tym, co stało się u schyłku wojny i w czasach powojennych z muzealiami zdeponowanymi w miejscach położonych na Pomorzu Zachodnim. W zasadzie dopiero w pierwszej dekadzie XXI wieku udało się ustalić, że przynajmniej niektóre spośród ewakuowanych zabytków mogły pozostać na miejscu, przetrwać i istnieje szansa na ich odnalezienie.

Zabytki przekazane do Muzeum Narodowego w Szczecinie (fot. Muzeum Narodowe w Szczecinie)
1, 2 – zdobiona bransoleta i siekierka z brązu pochodzące ze skarbu odkrytego w miejscowości Wierzbięcin
3, 4 – bransolety spiralne z brązu pochodzące ze skarbu odkrytego w miejscowości Blankenburg
5, 6 – grot oszczepu i naszyjnik z brązu z depozytu odkrytego w miejscowości Będargowo
7 – bransoleta żmijowata z brązu z cmentarzyska w miejscowości Lubowidz
8 – Sztylet z brązu odkryty w miejscowości Battin

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama