Light rain

4°C

Kołobrzeg

27 lutego 2024    |    Imieniny: Anastazja, Wiktor, Gabriel
27 lutego 2024    
    Imieniny: Anastazja, Wiktor, Gabriel

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

informacje kołobrzeg, gościno, wodociągi, głosowanie, uchwałaTo będzie długi i bolesny spór, także sądowy. Gminy nie chcą ponosić wysokich cen wody i ścieków. Wodociągi nie mają dla nich żadnych rabatów i sprawę kierują do sądu.


Na dzisiejszej sesji, radni Rady Gminy Gościno odmówili uchylenia swojej uchwały z 30 listopada ubiegłego roku, w sprawie odmowy zatwierdzenia taryfy na wodę i ścieki dla Gminy Gościno. Do tego działania radnych wezwały Miejskie Wodociągi i Kanalizacja. Wcześniej, z radnymi spotkali się członkowie zarządu spółki na czele z prezesem Pawłem Hryciowem, tłumacząc przedstawicielom gminy przyczyny wysokości taryf, dopłat do taryfy i sytuacji ekonomicznej spółki po zakończeniu projektu finansowanego z Funduszu Spójności. Radnych jednak nie przekonali.

Zdaniem burmistrza Mariana Sieradzkiego, uchwała o odmowie zatwierdzenia taryf jest jak najbardziej zasadna, gdyż on jako burmistrz tę taryfę zbadał i uznał, że jest niezgodna z prawem, a jednocześnie krzywdząca dla mieszkańców gminy. - Uznałem w drodze weryfikacji, że wniosek taryfowy zawiera liczne błędy, i tu już nie chodzi tylko o to, że nie miał załączonego planu inwestycyjnego, ale również o to, że nie był skorelowany z cenami zawartymi w ramach projektu Funduszu Spójności. Dlatego postanowiłem ten wniosek odrzucić. Mamy również poważne uwagi co do rozdysponowania kosztów. W dalszym ciągu uważamy, że koszty spółki zostały przesunięte na gminy. Nie jest prawdą w naszym przekonaniu to, co jest powtarzane w Kołobrzegu, że miasto dopłaca do gmin. W naszym przekonaniu, to my płacimy za miasto i to chcemy udowodnić - tłumaczy Sieradzki. I dodaje, że dopłat do spółki również wnosić nie zamierza: - Nadal stoję na stanowisku, że nie ma podstawy prawnej, z Wodociągami nie mam żadnej umowy, nie ma żadnej decyzji administracyjnej, więc płacić nie mogę. Każda kontrola, która by się odbyła w tym zakresie, stwierdziłaby, że działam niezgodnie z prawem. Oczywiście, jeśli przegramy w sądzie, będzie kwestia dyscypliny finansów publicznych, ale ja jestem przekonany, że mamy rację. Gdyby tak nie było, nie złożyłbym sprawy do sądu.

Po uchwale gościńskich radnych, teraz wezwanie MWiK odrzucą kolejne rady. Co wtedy? - Sprawa trafi do rozstrzygnięcia sądu. My, po pierwsze, wykonujemy zapisy dokumentów spółki, po drugie, taryfa została sporządzona prawidłowo i zarząd spółki niewiele w tej sprawie może zrobić - mówi Paweł Hryciów, prezes MWiK i dodaje, że wojewoda nie uchylił taryfy dla Kołobrzegu, pomimo takiego żądania zgłoszonego przez radnego Henryka Bieńkowskiego. Jednocześnie, w piątek spółka wysłała do gmin nowy wniosek taryfowy, bowiem zarząd spółki nie może z powodu postępowania sądowego narażać przedsiębiorstwa na straty. Jeśli sąd przyzna MWiK rację, wszelkie konsekwencje tego działania poniosą gminy.

Niedawno pisaliśmy, że wojewoda zachodniopomorski odrzucił wniosek o uchylenie uchwały Rady Miasta (przeczytaj wiadomości kołobrzeg). Jednocześnie, ten sam wojewoda podjął rozstrzygnięcie nadzorcze, uchylając paragraf 3 uchwały taryfowej. Radni popełnili błąd, powierzając wykonanie uchwały o podwyżkach zarządowi Miejskich Wodociągów i Kanalizacji. Adresatem powinien natomiast być organ wykonawczy, czyli prezydent, i to właśnie wytknął w swoim piśmie Henryk Bieńkowski. On również nie zamierza składać broni i sprawę uchwały taryfowej skieruje do sądu administracyjnego.

Sprawa powoli staje się kuriozalna. Gminy nie płacą, Wodociągi są na plusie, a coraz więcej spraw trafia do sądu i organów ścigania. Jeśli gminy nie mają racji, to popłyną finansowo i grozi im bankructwo. Jeśli przegrają Wodociągi, to pójdą na dno szybciej, niż się wydaje ich większościowemu właścicielowi - Januszowi Gromkowi. Konflikt wokół spółki trwa od roku i prezydentowi jak na razie nie udało się go ugasić, chociaż wody w Kołobrzegu nie brakuje...

reklama

reklama

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama