Broken Clouds

15°C

Kołobrzeg

4 października 2023    |    Imieniny: Igor, Placyd, Apolinary
4 października 2023    
    Imieniny: Igor, Placyd, Apolinary

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

informacje kołobrzeg, Gościno, sesja, radniRadni spotkali się na kolejnej sesji, poświęconej taryfom za wodę i ścieki, a także opłatom za śmieci. W niektórych punktach naprawdę było gorąco.

 

Za 535 tysięcy złotych rocznie, Zieleń Miejska w Kołobrzegu będzie wywoziła odpady z Gminy Gościno. Mieszkańcy będą rozliczani od osoby zamieszkującej lokal mieszkalny. Koszt wywozu odpadów zmieszanych to 14 złotych, natomiast wywóz odpadów poddanych selekcji to 7 złotych od osoby. Burmistrz Marian Sieradzki poinformował radnych i mieszkańców, że wprowadzony system polegający na opłacie od wszystkich osób zamieszkujących dany lokal będzie wymagał stosownej kontroli na przykład ze strony Straży Miejskiej, która będzie mogła sprawdzić, czy w określonym miejscu zamieszkuje tyle osób ile podano w deklaracji w Urzędzie Miejskim.

Rada zajęła się również taryfą na wodę i ścieki. Radni Rady Miejskiej w Gościnie już cztery razy odrzucili wnioski taryfowe Miejskich Wodociągów i Kanalizacji. Jak argumentował burmistrz, wojewoda stanął po stronie miasta, a spółka nie odwołała się do sądu. Obecna taryfa zakłada kwotę 11,40 zł za wodę i ścieki o gospodarstwa komunalnego. Marian Sieradzki wyjaśnił, że taryfa nadal jest za wysoka i ma wątpliwości co do podziału niektórych kosztów, ale ponieważ nie jest w stanie zweryfikować wszystkich dokumentów w spółce, zakłada, że MWiK przedstawiły podział kosztów najbardziej zbliżony do rzeczywistości. Jednocześnie burmistrz Gościna opowiedział się za wprowadzeniem przez Wodociągi opłaty abonamentowej, która pozwoli się spółce zbilansować. Ze strony radnych padały głosy, że czują się oszukani, bo powinna być wspólna taryfa dla wszystkich, a znowu są produkowane odrębne taryfy dla wszystkich. Mało tego, radni byli poirytowani tym, że na sesji nie był obecny Paweł Hryciów i nie można mu było zadać żadnych pytań. Nie szczędzono krytyki Wodociągom i miastu za wykorzystywanie uprzywilejowanej pozycji. Ostatecznie, 8 radnych zagłosowało "za" taryfą.

Jednocześnie, burmistrz Gościna wniósł do radnych o odmowie uchylenia uchwały Rady Miejskiej w Gościnie w sprawie odmowy zatwierdzenia Wieloletniego Planu Rozwoju i Modernizacji Urządzeń Wodociągowych i Urządzeń Kanalizacyjnych w latach 2013-17. Jak wskazywał Marian Sieradzki, plan ten jest niekorzystny dla mieszkańców Gościna i pomimo wezwania Miejskich Wodociągów i Kanalizacji do zmiany stanowiska, on jest temu przeciwny. Radni jednogłośnie poparli stanowisko burmistrza.

Kolejnym projektem na dzisiejszej sesji było porozumienie międzygminne, dzięki któremu zakończy się spór pomiędzy gminami, zwłaszcza Gościnem a Miejskimi Wodociągami i Kanalizacją. Jak tłumaczył burmistrz, porozumienie jest szansą na zażegnanie sporu, co zaowocuje lepszymi warunkami płatności dla gminy. Warto przypomnieć, że warunkiem stawianym przez miasto Kołobrzeg w tej kwestii, jest wycofanie przez Gościno apelacji w sprawie sądowej przeciwko spółce wodociągowej. W konsekwencji Gościno będzie musiało wnieść do spółki 800 tysięcy złotych. Radni zwrócili uwagę na rozbieżności pomiędzy postanowieniami porozumienia a studium wykonalności projektu Dorzecza Parsęty, co ich zdaniem stawia Kołobrzeg w uprzywilejowanej pozycji w stosunku do Gościna. Ostatecznie, większość radnych zagłosowała za upoważnieniem burmistrza do podpisania przedmiotowego porozumienia.

informacje kołobrzeg, gościno, sesja, radni

informacje kołobrzeg, gościno, sesja, radni

informacje kołobrzeg, gościno, sesja, radni

informacje kołobrzeg, gościno, sesja, radni

informacje kołobrzeg, gościno, sesja, radni

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama