Light Snow

-2°C

Kołobrzeg

6 grudnia 2023    |    Imieniny: Mikołaj, Emilian, Leontyna
6 grudnia 2023    
    Imieniny: Mikołaj, Emilian, Leontyna

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

gościno,wośp11 stycznia odbył się już 23 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku z Orkiestrą Jurka Owsiaka Gościno zagrało już po raz piętnasty.
Jak zawsze temat zbiórki pieniędzy był szczególny i starannie przemyślany, powtórnie dotyczył dzieci i osób starszych. Graliśmy „Dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz godnej opieki medycznej seniorów”.  Organizatorem naszego Finału był jak co roku Gminny Międzyszkolny Sztab WOŚP (numer SZTABU 002557), tworzony przez:
1. Zespół Szkół w Gościnie – Szkołę Podstawową,
2. Gimnazjum im. Kazimierza Górskiego w Gościnie,
3. Szkołę Podstawową im. Marii Konopnickiej w Robuniu. 

Współorganizatorem imprezy był Dom Kultury w Gościnie oraz Zespół Szkół w Gościnie – Przedszkole. Tegorocznemu Sztabowi szefowała p. Marlena Fidos. Na ten moment zebraliśmy kwotę około 33 tysięcy złotych. Ostateczną sumę podamy do publicznej wiadomości dopiero pod koniec stycznia, po przeliczeniu pieniędzy przez bank.

11 stycznia to nie był przychylny dzień dla organizatorów i na pewno dla naszych wolontariuszy. Co prawda liczymy się z zimnem i śniegiem, jesteśmy przyzwyczajeni do zimowej aury, ale silny, porywisty wiatr i deszcz zaskoczył nas bardzo. Jeszcze w godzinach porannych pojawiały się pytania czy aby na pewno jest bezpiecznie dla dzieci? Czy coś nieprzewidywalnego nie pokrzyżuje skrupulatnie przygotowywanej imprezy? Czy nie zgaśnie światło, podczas występów dzieci ? Bo tak, jak co roku, nasz Finał oparty jest na Koncercie Dziecięcych Serc. W koncercie biorą udział uczniowie szkół i przedszkola z terenu naszej gminy, zapraszamy także absolwentów i każdą chętną osobę, która wyraża chęć wzięcia w nim udziału. O godzinie 13.00 na Hali Sportowej w Gościnie rozpoczęliśmy kolejny finał. Panie prowadzące koncert: Joanna Dylawerska, Barbara Kwiatkowska oraz Zofia Czerniszewska po krótkim wprowadzeniu poprosiły zespół śpiewaczy „Podlotki” o rozpoczęcie finału. Tak, to występ pełen impetu, energii i uroku! „Podlotki” swoim kolorowym tańcem i śpiewem wypełniły scenę. A potem rozpoczęły się licytacje i kolejne występy.

Warto zaznaczyć, że każdy występ dziecięcy i młodzieżowy jest dla nas szczególny i ważny, bo każdy przygotowywany specjalnie na ten owsiakowski koncert. Zawsze ujmują nasze serca przedszkolaki. W tym roku zaprezentowały przepiękne choreograficznie tańce, pierwszy z nich do kompozycji „Zima” Antoniego Vivaldiego oraz kolejny „Taniec Kwiatów” z baletu Piotra Czajkowskiego „Dziadek do orzechów”. Ciekawie również zaprezentował się zespół „Nastolatki” ze Szkoły Podstawowej w Gościnie, wykonując utwory: „Zły humor”, „Świat muzyką malowany”, „A ja wolę moją mamę”, „Katiusza” oraz „Odkrywcy muzyki”. Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Robuniu zaprezentowały się z utworami „Bokaczika”, „Moja siostra królewna”, „Nie dla pingwina” oraz zatańczyły taniec współczesny. Nasi gimnazjaliści zaśpiewali „Żeby szczęśliwym być”, „Wielka dama tańczy sama”, „Cisza” i „Alleluja”. Jak co roku uczniowie z Zespołu Szkół im. Macieja Rataja włączają się we wspólne granie, zaśpiewali dla nas: „Do Kołyski”, „Rzekę marzeń” i „Tolerancję”.  

Planując 23 Finał WOŚP zależało nam na sprawnej jego organizacji, dlatego na hali sportowej można było wysłuchać dziecięcego koncertu w Kawiarence WOŚP, przy pysznym cieście i aromatycznej kawie lub herbacie. Można było także odebrać swój fant z loterii. Każda osoba, która zaoferowała się wesprzeć orkiestrę poprzez sprzedaż swoich wyrobów, na hali otrzymała swoje stanowisko. Można było kupić gipsowe aniołki wykonane własnoręcznie przez Barbarę Piasecką. Właścicielka Gospodarstwa ZAGON, Elżbieta Kuczma, oferowała jak zawsze Produkty Tradycyjne i Regionalne, a wśród nich przepyszny chleb ze smalcem i wykwintnym ogórkiem. Panie z Klubu „Pętelka” proponowały smaczne „Europejskie potrawy”. W Bufecie u Bartłomieja Grzesiaka można było kupić barszcz czerwony, grochówkę, zupę gulaszowa, bądź też udko. Grill oferował pieczone kiełbaski i kaszankę.

W tym roku w trakcie licytacji sprzedaliśmy około 180 przedmiotów, w tym 70 koszulek z logo finału. Najdroższe koszulki uzyskały kwotę 200 i 210 zł. Sprzedaliśmy 20 opasek na rękę WOŚP, 9 kubków, 13 różnego typu kalendarzy, 2 złote serduszka, srebrną bransoletkę, 5 toreb płóciennych i wiele różnorodnych gadżetów cieszących się dużym zainteresowaniem. Najcenniejsza jednak okazała się mała estońska lalka, symbol nawiązanej współpracy między naszymi krajami. Podarował ją burmistrz Gościna Marian Sieradzki ze słowami „powinniście uzyskać za nią dość duże pieniądze”. Tak, mała lalka okazała się najcenniejszym przedmiotem, uzyskała kwotę 500 zł. Nabył ją Arkadiusz Kantek. Przez cały dzień bardzo intensywnie pracował Sztab Liczenia Pieniędzy, przeliczając skarbony wolontariuszy i wpłacane przez Państwa pieniądze. W tym roku pracowaliśmy w składzie:
1. Marlena Fidos
2. Stanisław Jacynowski
3. Paweł Pawlak
4. Lidia Neumann
5. Mikołaj Koleśnikow
6. Grażyna Ulikowska
7. Grażyna Pyzak
8. Lidia Grzeszczuk

Bohaterami Finału WOŚP, jak co roku, są oczywiście nasi wolontariusze. Zgłosiliśmy 60 osób, tyle dzieci wyraziło też chęć wzięcia udziału w wolontariacie orkiestry. Dzieci, mimo niesprzyjającej aury, docierały z puszkami i czerwonymi sercami do wszystkich miejsc gminy, zebrały piękną kwotę: 15 936,03 zł. Wśród złotówek była również waluta obca. Na wielkie gratulacje zasługują wolontariusze z gimnazjum. W swoich skarbonach  największe kwoty: Maria Pietrasik (915,52 zł), Paweł Rutkowski (790,20 zł), Paulina Monastyrska (656,26 zł), Daniel Knopek (626,46 zł). Chcielibyśmy przedstawić naszych wolontariuszy a przede wszystkim podziękować im za piękny dar serca i chęć niesiania pomocy. Bardzo dziękujemy wszystkim 60 dzieciom, uczniom naszych szkół:  Martynie Grzesiak, Martynie Wojda, Emilii Galant, Zuzannie Pasińskiej, Martynie Maślanej, Michalinie Akonom, Julii Stefaniak, Izabeli Sobczak, Karolinie Nogalskiej, Oliwii Odymale, Monice Trojanowskiej, Kalinie Siuciak, Filipowi Nowak, Maciejowi Molenda - Tomaszewskiemu, Marii Pietrasik, Danielowi Knopek, Mikołajowi Kopczyńskiemu, Damianowi Klepuszewskiemu, Jakubowi Słodownik, Justynie Szymborskiej, Natalii Galant, Idze Chmielewskiej, Klaudii Mikos, Aleksandrze Modzelewskiej, Paulinie Monastyrskiej, Klaudii Nachyle, Sebastanowi Bąk, Michałowi Obrębskiemu, Klaudii Walickiej, Oliwii Laskowskiej, Dominice Masalskiej, Ewelinie Zalewskiej, Magdalenie Iwanickiej, Szymonowi Bober, Pawłowi Rutkowskiemu, Oliwii Kowalik, Nikodemowi Kawce, Oliwii Lupke, Dominice Bogusz, Martynie Iwanejko, Joannie Nowickiej, Weronice Madejskiej, Karolinie Cieślak, Wiktorii Bojanko, Marcinowi Kasińskiemu, Kacprowi Kicie, Dalii Mamos, Weronice Szczerbie, Julii Różańskiej, Jagodzie Rzepkowskiej, Klaudii Rakowskiej, Szymonowi Ostropolskiemu, Julii Jasińskiej, Mikołajowi Kalińskiemu, Pawłowi Koralewskiemu, Patrycji Sudyk, Julii Woś i Aleksandrze Kuczyńskiej.

Oprócz wolontariuszy, uczniowie ze wszystkich szkół sprzedawali losy loterii fantowej. Oni także wędrowali ulicami naszych miejscowości, zachęcając do kupienia losów,  a czynili to skutecznie, bo sprzedali wszystkie losy, zbierając kwotę 2934,25 zł. Wszystkim dzieciom, ich opiekunom serdecznie dziękujemy za dar serca,  poświęcony czas i zaangażowanie. Jesteśmy dumni z naszych uczniów, cieszymy się,  że czują ideę orkiestry i chętnie włączają się w wolontariat niosąc, pomoc słabszym i potrzebującym. Przedstawiciel Ochotniczej Straży Pożarnej w Gościnie, Maciej Hryb z grupą dzieci, przedstawił sposób i zasady udzielenia pierwszej pomocy w formie resuscytacji  krążeniowo - oddechowej - przywracania czynności życiowych oraz  pozycję boczną ustaloną.

W tym roku po raz pierwszy godzinną część koncertu przenieśliśmy na scenę zewnętrzną. Organizacji tej części podjął się Marcin Pawlak, natomiast oprawę muzyczną aranżował Bartłomiej Kogut. To właśnie w rytm jego muzyki rozgrzewali się i morsowali nasi MORSjanie. Tak już zrodziła się tradycja, finał WOŚP wzbogacił się o niesamowitą atrakcję, zimową kąpiel w strażackich basenach. Na zakończenie 23 Finału WOŚP i pożegnanie zaśpiewały dla nas, jak zwykle ciepło i subtelnie, Jagoda Kondziołka, Evelin Piznal i Natalia Nogalska. A potem ..... było już tylko Światełko Do Nieba, którego sponsorem, jak co roku był burmistrz Gościna.

Gminny Międzyszkolny Sztab WOŚP w Gościnie bardzo dziękuje za pomoc w organizacji i sponsoring 23. Finału: nauczycielom, rodzicom, wolontariuszom, dzieciom i młodzieży oraz sponsorom i darczyńcom:
- Burmistrzowi Miasta Gościno Marianowi Sieradzkiemu,
- Przewodniczącej Rady Miejskiej Barbarze Koleśnikow,
- Grażynie Szcześniak Dyrektorowi Zespołu Szkół im. Macieja Rataja w Gościnie
- Marcinowi Pawlakowi podinspektorowi do spraw kultury i sportu,  
- Magdalenie i Bartłomiejowi Grzesiakom,
- Małgorzacie i Marcinowi Kantkom,
- Magdalenie i Arkadiuszowi Kantkom
- Monice i Rafałowi Kantkom,
- Katarzynie Koziak,
- Ryszardowi Ćwierz,
- Aleksandrze i Mariuszowi Chrzęstom,
- Ewie i Radosławowi Klimkowskim,
- Izabeli i Grzegorzowi Jary,
- Halinie Buczyk i Sławomirowi Szostak,
- Markowi i Anecie Buczykom,
- Jarosławowi Fidos i Iwonie Jarmocik,
- Krystynie i Konstantemu Zielińskim,
- Annie i Arturowi Szymborskim,
- Marzenie i Waldemarowi Łoś,
- Bartłomiejowi Kogutowi,
- Krzysztofowi Selerowiczowi i Strażakom Ochotniczej Straży Pożarnej w Gościnie,
- Andrzejowi Ziętarze oraz pracownikom Zakładu Usług Komunalnych,
- Kamili Sichau – Dyrektor Banku w Gościnie,
- Stefanowi Orłowskiemu,
- Monice i Grzegorzowi Kitom,
- Jadwidze Jach,
- Stanisławie Grabia,
- Kamili i Arkadiuszowi Centkowskim,
- Magdalenie i Markowi Knopkom,
- Właścicielom Firmy ROJAN –Barbarze i Janowi Patruś oraz Alicji i Romanowi Bączyńskim,
- Właścicielom Firmy Ris z Rościęcina - Annie i Krzysztofowi Łukasz,
- Romanowi Ostrowskiemu za obsługę sprzętu,
- Irenie Adamskiej za opiekę medyczną,
- ŚRODOWISKOWEMU DOMU SAMOPOMOCY „Promyk” z Gościna,
- Sklepikowi Uczniowskiemu „POD PUCHARAMI” działającemu przy Zespole Szkół w Gościnie – Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi.

Nie jesteśmy w stanie wymienić wszystkich osób, które aktywnie włączyły się w organizację WOŚP i razem z nami wspólnie zagrały, ale możemy i pragniemy im wszystkim SERDECZNIE PODZIĘKOWAĆ.

Co roku, przygotowując kolejny Finał WOŚP, zastanawiamy się, czy formuła jego organizacji będzie dalej atrakcyjna dla Państwa, czy ponownie wspólnie spędzimy ten dzień, bawiąc się, licytując i najzwyklej czy będziemy razem. Jest jakiś niesamowity urok tego dnia, druga niedziela stycznia w Gościnie, nawet w wiatr, deszcz czy śnieg jest ciepła, słoneczna i radosna. Ten zimowy dzień zawsze kreujemy wspólnie, dekorując go pięknym uśmiechem, ciepłą barwą, hojnym gestem i najczystszym sercem. W tych dniach nikt niczego nie odmawia, nikt niczego nie utrudnia, każdy niezmiernie życzliwie i szczerze oferuje swoją pomoc i udział. Dlatego nikt z nas nie liczy swojej pracy, swojego czasu i wydanych pieniędzy, bo rekompensatą dla nas jest ta niespotykana atmosfera, za którą jesteśmy niezmiennie i zawsze wdzięczni. Dziękujemy wszystkim za zwykłą obecność, za każdą złotówkę oraz wniesioną radość. Wierzymy, że jak długo będzie GRAŁA OWSIAKOWA ORKIESTRA, będziemy mieli czas i chęć bycia razem i spotykania się na kolejnych FINAŁACH. Będziemy dzielili się tym, co mamy najcenniejsze  – sercem, bo tego najbardziej potrzebują chorzy i samotni.

Gminny Międzyszkolny Sztab
Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gościnie
Marlena Fidos


Bieżące informacje i galeria WOŚP 2015: spgoscino.edupage.org

gościno,wośp

gościno,wośp

gościno,wośp

gościno,wośp

gościno,wośp

gościno,wośp

gościno,wośp

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama