Clear Sky

18°C

Kołobrzeg

10 sierpnia 2022    |    Imieniny: Borys, Bogdan, Wawrzyniec
10 sierpnia 2022    
    Imieniny: Borys, Bogdan, Wawrzyniec

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Czy starosta wydzierżawił Kamienny Szaniec? Tak, ale...

Naszych czytelników zainteresowała kwestia Kamiennego Szańca. Sprawa pojawiła się w pytaniach do audycji Anny Mieczkowskiej w TKK w kontekście przedłużenia umowy dzierżawy. - Kamienny Szaniec pan starosta zostawia sobie. Nigdy nie był on dzierżawiony miastu - mówiła prezydent miasta w rozmowie z Kamilą Parą-Mirzyńską. A nasz czytelnik pyta, co oznacza, że "pan starosta zostawił sobie?". Postanowiliśmy sprawdzić.

Szaniec Kamienny, powstał w latach ostatniej modernizacji Twierdzy Kołobrzeg w latach 1832-36. Nazywany był wówczas "Waldenfels Schanze". Zabytek od 1887 roku zaczął być wykorzystywany na cele rekreacyjne. Został zmodernizowany i zbudowano tam przeszkloną arenkę z tarasem. Był ulubionym miejscem wycieczek turystów. W 1945 roku bronili się tu Niemcy. Po tym jak 12 pp odciął ich od miasta, blokował go 1063 pp 272 DP (radzieckiej). Został poważnie zniszczony. W latach 1950-51 stał się częścią fortyfikacji wybrzeża. Wpisano go do rejestru zabytków w 1967 roku. W 1972 roku obiekt został rozebrany nielegalnie - usunięto kamienie z wału otaczające szaniec od strony morza. Wywieziono je na budowę Portu Północnego. W 1995 roku zabytkiem zainteresował się Mirosław Mielcarek, który uporządkował ten teren i rozpoczął tu działalność związaną z gastronomią i rozrywką. Źródło: www.twierdzakolobrzeg.pl.

W tej prawie zwróciliśmy się do Marleny Wachowskiej, rzecznika prasowego starosty kołobrzeskiego. W otrzymanej odpowiedzi otrzymaliśmy informację, że pierwsza umowa na dzierżawę Kamiennego Szańca została zawarta 16 stycznia 1995 roku. Zawarł ją działający wówczas Urząd Rejonowy w Kołobrzegu. Ta umowa obowiązywała do 16 stycznia 2010 roku. "Umowa dzierżawy dotyczy działki o nr 1/3 obr. 5 m. Kołobrzeg o powierzchni 2987 m2, na której znajdują się ruiny zabytkowego fortu "Kamienny Szaniec". Teren został oddany w dzierżawę z przeznaczeniem na lokalizację obiektu gastronomicznego. Obecnie obowiązująca umowa została zawarta przez poprzedniego starostę kołobrzeskiego Artura Mackiewicza 12 sierpnia 2010 roku na okres 15 lat w trybie bezprzetargowym z dotychczasowym dzierżawcą. Obowiązuje ona do 16 stycznia 2025 roku. Na zawarcie umowy uzyskano stosowną zgodę Wojewody Zachodniopomorskiego" - pisze rzeczniczka starosty. Roczny czynsz to 44 652 zł rocznie brutto, czyli 3721 zł miesięcznie. Skąd taka kwota? "Została ustalona na podstawie operatu szacunkowego z uwzględnieniem poniesionych przez dzierżawcę nakładów" - pisze Wachowska.

Powyższe oznacza, że za 3 lata powinien odbyć się przetarg na ten obiekt. Chyba, że powiat uzna inaczej...

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama