Broken Clouds

-1°C

Kołobrzeg

2 grudnia 2023    |    Imieniny: Balbina, Paulina, Bibiana
2 grudnia 2023    
    Imieniny: Balbina, Paulina, Bibiana

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Sprawa rowu w Budzistowie przed Naczelnym Sądem Administracyjnym

Wydawać by się mogło, że temat spornego rowu w Budzistowie został opisany na wszelkie możliwe sposoby (przeczytaj). Niedawno jednak, za sprawą felieton Jacka Woźniaka, dowiedzieliśmy się, że sprawą tego niewielkiego cieku prowadzącego do Parsęty, zajął się Naczelny Sąd Administracyjny (zobacz). I wydał stosowny wyrok.

Sprawa wydawać by się mogła prosta. Zanim powstała "Karuzela", wydane zostało pozwolenie wodno-prawne na grunty w Budzistowie, z których odprowadzana jest woda do słynnego już dzięki interwencji mediów ogólnopolskich rowu. Następnie, wraz ze sprzedażą działki, doszło do przepisania tego pozwolenia za zgodą Zarządu Zlewni w Koszalinie. Tyle, że po wybudowaniu wielkiej powierzchni z tego terenu nie były już odprowadzane wody opadowe z terenu rolnego, które grawitacyjnie spływały do rowu, a potem do Parsęty, ale wody deszczowe z dużej powierzchni wypełnionej betonem i kostką betonową. Co ciekawe, w pierwotnym rozwiązaniu odprowadzenia wód opadowych z tego terenu istniał zbiornik retencyjny. Ale ten nigdy nie powstał. Dodać tylko należy, że sprawą zainteresowała się także prezydent Anna Mieczkowska po artykułach o możliwym zanieczyszczaniu rzeki. A tak, była administracyjna cisza...

Cisza była, aż do tego momentu. Właściciel rowu, Andrzej Michalski, zbywany był przez wszystkich. Jego racji nie dostrzegło ani Samorządowe Kolegium Odwoławcze, ani Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie. Błędy tego wnioskowania wytknął Naczelny Sąd Administracyjny. Warto podkreślić, że wcześniej w ogóle właściciela uznano za stronę w całym postępowaniu, bo przez przypadek o nim zapomniano. I gdy właściciel ze swojego prawa skorzystał, zaczęło się robić niemiło. Bo jeśli sąd wskazuje, że w procedurze administracyjnej, w ogóle nie wzięto wpływu nowej inwestycji na obowiązki i wywołujące to skutki dla właściciela rowu, to jest to naruszeniem prawa. "W rozpoznanej sprawie organ odwoławczy nie dokonał takiej oceny. przyjmując założenie, że decyzja wodnoprawna w każdym przypadku nie wywołuje bezpośrednio skutków materialnoprawnych" - orzekł NSA. Jednocześnie, zarzucono sądowi I instancji, że nie wczytał się on w treść decyzji w zakresie określonych żądań i udostępnienia samej nieruchomości celem konserwacji rowu. A przecież, jak zauważa NSA, już samo tylko to wywołuje u właściciela skutki materialno-prawne.

Wobec powyższego, NSA przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia, zlecając sądowi w Szczecinie, aby dogłębnie zajął się on skutkami i wpływem pozwolenia wodnoprawnego na osoby trzecie. Wyrok jest prawomocny.

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama