Broken Clouds

-1°C

Kołobrzeg

2 grudnia 2023    |    Imieniny: Balbina, Paulina, Bibiana
2 grudnia 2023    
    Imieniny: Balbina, Paulina, Bibiana

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Czy parkowanie na miejscu dla matki z dzieckiem jest bezprawne?

Napisał do nas czytelnik, który przesłał posta z mediów społecznościowych jednej z mieszkanek Kołobrzegu. Ta zrobiła zdjęcie innej kobiety, która parkuje samochód na parkingu „Karuzeli” w Budzistowie, na miejscu przeznaczonym dla matki z dzieckiem. „Czy takie parkowanie to wykroczenie?” – pyta czytelnik.

„Prawie każdego dnia to auto stoi zaparkowane na miejscu dla matki z dzieckiem. Kobieta, która jeździ tym samochodem przyjeżdża do pracy w galerii”. Na zdjęciu widać, że miejsce dla matki z dzieckiem jest oznaczone stosownym znakiem pionowy i poziomym. Tego rodzaju udogodnienia są stosowane przez sieci handlowe, co więcej są one wyznaczane bliżej wejścia. Zgodnie z przepisami, właściciel terenu może takie miejsce wyznaczyć w ramach przygotowanej i zdrożonej w życie organizacji ruchu.

W sprawie wypowiedziała się także właścicielka zaparkowanego auta: „Jest to takie samo miejsce parkingowe jak każde inne a pod Karuzelą miejsca jest od groma”. I pani ma rację. Choć prawo pozwala wyznaczyć miejsca specjalne, do parkowania określonych osób, to jednak nie pozwala na karanie osób, które w takim miejscu zaparkują, nie mając do niego uprawnień. Co więcej, sam znak jest mało precyzyjny. Ponieważ nie ma go w Kodeksie drogowym, nie wiadomo tak naprawdę, jakie daje uprawnienia, czy ma tam parkować kobieta w ciąży (a jeśli tak, to jakiej), czy tylko kobieta która ma małe dzieci, a może taka, która w ogóle je posiada? Oczywiście, można domniemać jaka jest intencja zarządcy, że chce on, aby matki z dzieckiem czy kobiety w ciąży miały udogodnienie podczas robienia zakupów i można to zrozumieć, ale to tylko znak o charakterze informacyjnym. W praktyce, ani Straż Miejska, ani Policja, nie ma w tym przypadku tytułu do interwencji. Można próbować wprowadzić określone zapisy do regulaminu takiego parkingu i próbować egzekwować zapisy, ale na gruncie prawnym może to być utrudnione.

Podsumowując, kobieta, której zdjęcie pojazdu opublikowano, nie złamała żadnego przepisu prawa.

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama