Clear Sky

18°C

Kołobrzeg

24 czerwca 2024    |    Imieniny: Danuta, Emilia, Jan
24 czerwca 2024    
    Imieniny: Danuta, Emilia, Jan

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Znaki na ścieżce rowerowej: na pewno są dobrze ustawione?

Pisaliśmy niedawno o znakach na ścieżce rowerowej wzdłuż ulicy Krzywoustego (przeczytaj). Powracamy do tego tematu, gdyż przyjrzeliśmy mu się dokładniej. Jeśli idzie o znak przy skrzyżowaniu ścieżek i ciągu rowerowo-pieszego, faktycznie, ktoś odwrócił znak. To ten od strony przystanku autobusowego. Pokazuje koniec ciągu rowerowo-pieszego. Oznacza to, że od tego miejsca kończy się wyznaczony szlak dla rowerów i pieszych, gdzie piesi idą od strony trawnika. Skoro tak, ruch rowerów nie jest dalej uprawniony. Piesi poruszają się na zasadach ogólnych, jak po chodniku. I choć kostka brukowa dalej pokazuje przebieg ścieżki, rowerzyści powinni zejść z roweru prowadzić go do miejsca, gdzie rozpoczyna się ścieżka. Spowodowanie na tym obszarze kolizji przez rowerzystę jadącego na rowerze, będzie winą rowerzysty.

Ten znak, mówiący o końcu ciągu rowerowo-pieszego oznaczonego przekreślonym znakiem C13/C16, jest tożsamy z przekreślonym znakiem C13 dla rowerzystów na ścieżce rowerowej od strony ul. Bogusława X i SP8. I do tego momentu wszystko się zgadza. Na tym skrzyżowaniu dróg rowerowych rowerzysta schodzi z roweru, pierwszeństwo mają piesi.

Jednak to nie koniec oznaczeń. Rowerzysta jadący od strony ul. Jerzego napotyka informację, że od tego miejsca zaczyna się szlak rowerowo-pieszy oznaczony znakiem C13/C16. Czyli rowerzyści jadą od strony ulicy, piesi idą od strony trawnika. Ale skoro jest tak, a uznajemy, że znak z drugiej strony kończy ciąg rowerowo-pieszy, to nie ma to większego sensu.

W ogóle powstaje pytanie, dlaczego ten znak ustawiono w tym miejscu, skoro biegnąca od strony ul. Jerzego ścieżka nie ma żadnej informacji, że kończy się ścieżka, czyli mamy tam ciąg rowerowo-pieszy, ale na skrzyżowaniu chodnika i tego ciągu nie ma zaznaczonego jego przebiegu. Są zwykłe płytki chodnikowe. Rowerzyści mogą tędy jechać? A może pierwszeństwo mają piesi? A może należało tu namalować pasy przez ścieżkę rowerową, aby było wiadomo, jaki jest przebieg tego skrzyżowania?

Pytań jest więcej, bo znaki niewiele wyjaśniają i zostały postawione chyba tylko po to, żeby były. A w razie czego, odpowiedzialność poniesie ten uczestnik ruchu drogowego, którego na znaku nie ma. Zabrakło mu po prostu szczęścia.

Robert Dziemba
reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama