Light rain

4°C

Kołobrzeg

27 lutego 2024    |    Imieniny: Anastazja, Wiktor, Gabriel
27 lutego 2024    
    Imieniny: Anastazja, Wiktor, Gabriel

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Na Stramniczce miał być most tymczasowy. Jak to się stało, że zniknął?

Ponieważ kwestia budowy nowego mostu na rzece Stramniczce uzmysłowiła wielu mieszkańcom, że w ogóle jest coś takiego jak Stramniczka. Nikt chyba jednak nie spodziewał się, że taki „strumyk” może wywołać tyle zamieszania. Postanowiliśmy więc sprawdzić, dlaczego w ogóle powstał projekt, w którym nie przewidziano budowy przeprawy tymczasowej chociaż dla pieszych, bo przecież rower można przez taki mostek przepchać. Okazało się, że w dokumentacji jest projekt organizacji ruchu zawierający nie tylko mostek z przeznaczeniem dla ruchu pieszego z możliwością przeprawy dla rowerów, to przewidziano tam także tymczasowy ruch dla pojazdów silnikowych. Co więc się zmieniło?

W Urzędzie Miasta Kołobrzeg zachowała się dokumentacja, która trafiła tam w listopadzie 2022 roku. Jak mówi Michał Kujaczyński, Urząd Marszałkowski w Szczecinie przekazał ten wariant do zaopiniowania. Opinia była pozytywna, ale dołączono do niej i tak 2 strony uwag. Inwestycja nie jest łatwa, choć to wbrew pozorom niewielka rzeczka. Problem polega na tym, że jest tam mało terenu do założenia przeprawy tymczasowej. W dodatku, niedaleko przebiega główna magistrala Miejskich Wodociągów i Kanalizacji o średnicy 800 mm, zasilająca miasto w wodę z Bogucina. Jak mówi Marlena Wachowska, rzecznik prasowy starosty, podobna dokumentacja trafiła do zaopiniowania także do powiatu. Zgłoszono 3 strony uwag, ale nie wiadomo, jak one zostały rozpatrzone. Żaden z urzędów nie wie, jak sprawa została rozpatrzona.

Jak usłyszeliśmy nieoficjalnie, wariant z brakiem przeprawy nie był oficjalnie przedstawiany żadnemu z urzędów. Zapytaliśmy o to Annę Bańkowską, członka Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, jak to się stało, że tymczasowy most zniknął z projektu przebudowy. W rozmowie usłyszeliśmy, że dziś odbędzie się spotkanie w tej sprawie z Zachodniopomorskim Zarządzie Dróg w Koszalinie, gdzie będą prowadzone rozmowy na temat tego, jak będzie wyglądał ruch podczas prowadzonych prac. Informacje na ten temat mamy otrzymać.

Dziś od rana sprawdzaliśmy w różnych źródłach, jak to się stało, że tak ważna i oczekiwana inwestycja na ulicy Krzywoustego prowadzona jest z pominięciem nawet przeprawy tymczasowej dla pieszych i rowerzystów. Osobną bowiem sprawą jest poniedziałkowa wypowiedź wicemarszałka województwa Tomasza Sobieraja w sprawie liczby mieszkańców i ich wyrzeczeń w związku z budową drogi, a inna kwestia to sama przeprawa, która, jak ustaliliśmy, była planowana. Niektóre nasze źródła wskazywały, żeby sprawdzić, co się stało, że od budowy przeprawy odstąpiono. – Przecież nie jest możliwe, żeby nikt o tym nie wiedział. Nie wierzę – mówi jeden z kołobrzeskich polityków. A znany radny opozycyjny z Kołobrzegu mówi tak: - Bańkowska miała mieć przedwyborczy sukces. Takie wbicie łopaty przed kamerami. Sobieraj skopał sprawę, co tylko wzbudziło zainteresowanie ludzi. Ale mosty na projektach nie znikają tak sobie – słyszymy. I trafiliśmy. Nasz wysoko postawiony i dobrze poinformowany rozmówca wskazuje, że ustalenia o tym, aby przeprawy nie było, mogły wyjść z samego Kołobrzegu. – Taka przeprawa to i koszt, i czas. To, czego nie piszecie, to czas. W wersji bez mostu ta inwestycja zakończy się przed sezonem w 2024 roku. W okresie jesieni, zimy i wiosny te lokalne utrudnienia faktycznie można by jakoś przełknąć. Ale jak przyjdzie czerwiec, lipiec i sierpień, to będzie tam katastrofa, czy ten most tymczasowy będzie, czy go nie będzie – mówi nasze źródło. A inny nasz rozmówca dodaje: - A wiesz jak taki most pięknie wygląda oddany w kampanii wyborczej na wiosnę?

Bez względu na motywację działania, na razie nie wiadomo, jaka wersja projektu tej inwestycji zostanie utrzymana. Dziś mają odbyć się rozmowy w Koszalinie, w czwartek w Kołobrzegu. Może się jednak okazać, że emocje mieszkańców są nieco na wyrost, a ich pozytywnym efektem będzie jakaś tymczasowa i niewielka przeprawa. Do rozważenia jest bowiem przyspieszone zakończenie inwestycji, o ile niespodziewanie nie uległaby ona wydłużeniu. Tyle, że tego nikt mieszkańcom nie wytłumaczył, bo jak usłyszeliśmy, nie mieszka ich tu zbyt wiele…

Robert Dziemba

reklama

reklama

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama