Overcast Clouds

10°C

Kołobrzeg

2 marca 2024    |    Imieniny: Halszka, Helena, Radosław
2 marca 2024    
    Imieniny: Halszka, Helena, Radosław

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Czy w komisjach łamano prawo pytając, czy wyborca chce trzecią kartę?

Nasi czytelnicy pisali w komentarzach, że w komisjach dochodzić miało do łamania prawa przez członków obwodowych komisji wyborczych. Chodziło o to, że w jednych komisjach pytano, czy ktoś chce trzecią kartę do głosowania, a w innych wydawano je, gdy ktoś się o to upomniał. Postanowiliśmy to sprawdzić.

Kwestie pracy obwodowych komisji wyborczych reguluje uchwała nr 211/2023 Państwowej Komisji Wyborczej z 25 września 2023 r. Uchwała stanowi, że w niedzielnych wyborach każdemu wyborcy należało wydać 3 karty do głosowania: do sejmu, do senatu i w referendum. Wyborca mógł nie pobrać którejś z kart do głosowania. Wówczas, członek komisji sporządzał stosowną adnotację w spisie wyborców. Gdyby jednak wyborca rozmyślił się i po odejściu od członka komisji jednak chciał wydania karty, to członek miał obowiązek tego dokonać, wówczas jednak skreślał poczynioną adnotację w spisie wyborców. Prawo to jednak nie działało odwrotnie, to znaczy, jeśli ktoś pobrał kartę referendalną, nie mógł jej oddać: "W przypadku gdy wyborca potwierdził odbiór kart do głosowania, odebrał wszystkie karty i oddalił się od komisji, a następnie wrócił do komisji w celu zwrócenia jednej lub więcej kart, komisja bezwzględnie odmawia ich przyjęcia. Gdyby wyborca mimo wszystko pozostawił kartę lub karty w lokalu wyborczym, komisja nie jest uprawniona do wrzucenia jej do urny wyborczej. W takim przypadku oddanej karty do głosowania nie uwzględnia się w obliczeniach. Oddaną kartę należy zapakować w odrębny pakiet, opieczętować go i opisać. Informację o oddaniu karty do głosowania należy odnotować we właściwym protokole głosowania".

Uchwała PKW nie przewidywała pytania ze strony członka komisji, ile kart ma wydać, czy też upewniania się, czy ktoś chce głosować w referendum. Nie stało to na przeszkodzie, aby członek komisji poinformował wyborcę o jego uprawnieniach, na przykład, że może odmówić przyjęcia karty, co wówczas zostanie odnotowane w spisie wyborców.

Robert Dziemba

reklama

reklama

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama