Overcast Clouds

10°C

Kołobrzeg

2 marca 2024    |    Imieniny: Halszka, Helena, Radosław
2 marca 2024    
    Imieniny: Halszka, Helena, Radosław

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Czy Kołobrzeg mógł nie mieć posła z PO i dlaczego?

Po ogłoszeniu wyników wyborów przez największe media, rozpoczęło się oczekiwanie na podanie wyników cząstkowych, a potem tego, co udało się osiągnąć poszczególnym kandydatom. W Kołobrzegu zastanawiano się, czy Marek Hok zostanie posłem. Niektórzy nawet sugerowali, że mandat może zdobyć Anna Bańkowska. Gdy Państwowa Komisja Wyborcza wyniki ogłosiła, w sieci pojawiły się komentarze o słabych wynikach kandydatów z Platformy. Postanowiliśmy się temu przyjrzeć.

Platforma Obywatelska tak ukształtowała swoją listę wyborczą w okręgu nr 40, że postawiła na bardzo silną i rozpoznawalną lokomotywę wyborczą - Bartosza Arłukowicza. Z lokomotywą wyborczą mamy do czynienia wtedy, gdy gromadzi ona co najmniej 35% głosów oddanych na całą listę. Jeśli pozostali kandydaci wykonają swoją pracę, to w takim okręgu jak nasz, lista ma szansę na 3 mandaty. W naszej analizie warto też wskazać, że okręg nr 40 ma już od lat naruszoną jednolitą normę przedstawicielstwa, to znaczy, że powinniśmy mieć 9 mandatów, bo wzrosła tu liczba wyborców. Niestety, ani za PO, ani za PiS nikt nie zmienia podstaw systemu wyborczego, bo to nikomu się nie opłaca. PO uznała więc, że stawia na lokomotywę o większej mocy, nawet kosztem pozostałych kandydatów. Co to oznacza? Oznacza to, że wyborcy wolą głosować na lidera listy, ograniczając poparcie dla pozostałych kandydatów, jednakże dobry wynik jedynki gwarantuje wejście do sejmu także innych osób. W przypadku PO decyzja ta była trafiona, a wynik listy, dzięki lokomotywie wyborczej, na tyle wysoki, że PO zdobyła nie tylko 3 mandaty, to jeszcze przez słaby wynik Lewicy zachowała 4 mandat. 

Czy Bartosz Arłukowicz był lokomotywą wyborczą? Można to sprawdzić. Oddano na niego 54% wszystkich głosów oddanych na Platformę Obywatelską i aż niemal 21% wszystkich głosów oddanych w wyborach w okręgu wyborczym. Dla porównania, na lokomotywę Prawa i Sprawiedliwości, Czesława Hoca, oddano 31% głosów oddanych na listę i niemal 10% głosów oddanych w okręgu. Różnica jest widoczna aż nadto, a przecież obie te listy przekroczyły poparcie i osiągnęły powyżej 100 tysięcy głosów. Chodzi jednak o to, że jedynka zawsze zbiera więcej głosów, a B. Arłukowicz po prostu działał jak magnes, zwłaszcza w grupie, która popierała listę i nie miała na myśli konkretnego kandydata. To ważne, bo nikt więcej z kandydatów PO nie przekroczył 10 tysięcy głosów. Najbliżej tego była Renata Rak, którą poparło 9170 osób.

W Kołobrzegu sytuacja była bardziej skomplikowana niż w poprzednich wyborach, choć to pewnego rodzaju powtórka z rozrywki. Startowali tu bowiem ci sami kandydaci: Marek Hok i Anna Bańkowska. Tyle, że Marek Hok zdobył wówczas 11572 głosy z 3 miejsca, a Anna Bańkowska 904 głosy z 14 miejsca. Teraz wyglądało to inaczej. Na Hoka z 4 miejsca oddano w okręgu 8176 głosów, a na Bańkowską z 10 miejsca 3708 głosów. Uzasadnionym może być więc twierdzenie, że na kołobrzeżan oddano 11884 głosy. Nie wchodząc w partyjne spory, warto wskazać, że może to wskazywać na możliwości Kołobrzegu w tej kadencji. Anna Bańkowska, w przeciwieństwie do tego, co było 4 lata temu, zrobiła kampanię wyborczą. Startowała jednak z niższej pozycji. Gdyby miała pozycję nr 2, zapewne miałaby mandat, ale też mogło być tak, że gdyby Marek Hok byłby niżej, Kołobrzeg nie miałby posła. I nie jest to scenariusz wzięty z kosmosu, czego przykładem jest Koszalin, który nie ma żadnego posła z Platformy Obywatelskiej...

Warto też przyjrzeć się ewolucji poparcia dla posła Marka Hoka w ciągu ostatniej dekady. W 2011 startował on z 2 miejsca, w 2015 z 1 miejsca, w 2019 z 3, a w 2023 roku z 4. Wygląda to tak:

Obszar/rok

2011

2015

2019

2023

Kołobrzeg

7979

5444

6312

4144

Powiat kołobrzeski

11216

7751

8934

6195

Okręg wyborczy nr 40

16364

17647

11872

8176

 Robert Dziemba

reklama

reklama

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama