Overcast Clouds

10°C

Kołobrzeg

2 marca 2024    |    Imieniny: Halszka, Helena, Radosław
2 marca 2024    
    Imieniny: Halszka, Helena, Radosław

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

O najlepszym i najsłabszym wyniku posła Hoca

To była  osobliwa kampania posła Prawa i Sprawiedliwości. Nasza redakcja po raz pierwszy przychodziła pokątnie poinformowana na konferencje prasowe organizowane wyłącznie pod upolitycznione media rządowe. Dla polityków PiS nie miało znaczenia, że niektórych mediów w Kołobrzegu niemal nikt nie słucha, po prostu schodzili się tam wierząc, że to zadziała. To akurat bez znaczenia. Znaczenie ma coś innego, co zauważono dopiero teraz, że robiono kampanię tylko dla własnego elektoratu, bez przekonywania i bez pokazywania dokonań Polakom, a w naszym przypadku kołobrzeżanom. I są tego efekty. Nie mogliśmy również zadać pytań posłowi Hocowi, do czego kołobrzeżanie już przywykli - poseł chadzał do mediów rządowych, teraz to się skończy. Politycy PiS twierdzili również, że nie organizują wieczoru wyborczego, po czym okazało się, że jednak zorganizowali. Nasza redakcja zaproszona nie była. Były, a jakże, media rządowe.

Po tym wyjaśnieniu, które naszym czytelnikom się należało, warto przejść do tego, co na swoim Facebooku zrobił poseł, czyli jak pochwalił się najlepszym wynikiem osiągniętym jako kandydat w powiecie kołobrzeskim. Matematycznie to fakt niepodważalny. Ale są rzeczy, którymi poseł Hoc się nie chwali, a my mu pomożemy.

W czwartek pisaliśmy o lokomotywach wyborczych (przeczytaj). Jarosław Kaczyński zdecydował, że lokomotywą w okręgu nr 40 na liście Prawa i Sprawiedliwości będzie Czesław Hoc, a nie bardziej rozpoznawalny Paweł Szefernaker. To był pierwszy błąd PiS. Drugi polegał na tym, że Czesław Hoc zrobił jedną z najgorszych kampanii, nie tylko nie będąc widzialnym, ale również stając się postacią, której głos nie był w tych wyborach słyszalny. W poprzednich wyborach zdarzało się, że słaby wynik listy PiS w naszym regionie powodował, że lista nie otrzymywała premii w postaci dodatkowego mandatu. Teraz, taką premię dostała Platforma Obywatelska. Czesław Hoc jednak lokomotywą wyborczą PiS nie był. Jego wynik w okręgu wyborczym w stosunku do oddanych głosów na listę to zaledwie 31% głosów. Nie można go więc zaliczyć do kategorii lokomotyw. Ogólnie, kołobrzeski parlamentarzysta z 1 miejsca osiągnął wynik 31360 głosów, gdy tymczasem 2 na liście, koszaliński poseł Paweł Szefernaker, otrzymał 29764 głosy, co daje 29,4%. Pomiędzy 1 a 2 miejscem jest radykalna różnica, a wynik różni się o niecałe 1600 głosów. A co by było, gdyby to jednak Szefernaker miał jedynkę, a PiS poprowadziło inną kampanię? Tego się już nie dowiemy.

Czesław Hoc faktycznie zdobył najlepszy wynik w powiecie kołobrzeskim. Niestety, pozostałych kandydatów z Kołobrzegu nie można mierzyć jego osobą, gdyż startował on z pierwszej pozycji, a poseł Hok z 4, a w dodatku na liście on miał lokomotywę wyborczą, która i jemu odbierała głosy. Tylko w wyborach w systemie partyjnym nie chodzi o głosy na kandydatów, a o głosy na listę, dlatego, że to nie kandydaci, a wynik listy decyduje o tym, ile mandatów zdobędzie partia. I jeśli taki plan przyświecał PiS, to nie wypalił, bo premię w tym okręgu wyborczym zgarnęła PO. W naszych analizach zawsze zajmowaliśmy się poparcie kandydatów w Kołobrzegu, a wsią kołobrzeską zajmowaliśmy się osobno. W tych wyborach w powiecie kołobrzeskim PiS przegrał i w miastach, i na wsi, oczywiście w okręgu nr 40. Stosunek głosów wygląda tak: PiS w miastach powiatu dostał 9069 głosów, a na wsi 5293 głosy, zaś PO w miastach 14180, a na wsi 6074 głosy.

W poniższej tabli sprawdziliśmy, jak wyglądało głosowanie na kandydata Czesława Hoca, a także jak kształtowało się jego poparcie w 2023 roku w poszczególnych obszarach.

Obszar/rok

2011

2015

2019

2023

Kołobrzeg

4435

5218

6219

5900

Powiat kołobrzeski

6472

7695

10368

10037

Okręg wyborczy nr 40

19942

25072

33083

31360

Okazuje się, że najlepszy wynik w Kołobrzegu otrzymał nie człowiek z Kołobrzegu, jakim jest Czesław Hoc i co powinno być naturalne, ale Bartosz Arłukowicz, człowiek spoza naszego miasta. Tu uwaga: porównujemy te same wagi, czyli kandydatów z miejsca nr 1. Gdy Hoca poparło 5900 osób, to Arłukowicza już 6655 głosów. Dlatego, poseł Hoc mógł pochwalić się tylko jednym wynikiem - z powiatu kołobrzeskiego. Pozostałe są dla niego negatywne, także dlatego, że osiągnął on gorszy wynik niż 4 lata temu. Jednak podkreślić należy, że ze względu na brak większej konkurencji na listach i fakt, że w Kołobrzegu praktycznie mało kto poza jedynką PiS robiło kampanię, w przeciwieństwie do PO, to poparcie należy ocenić jako stabilne w elektoracie Prawa i Sprawiedliwości.

Robert Dziemba
Fot. Facebook Czesław Hoc

reklama

reklama

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama