Few Clouds

5°C

Kołobrzeg

4 marca 2024    |    Imieniny: Łucja, Kazimierz, Eugeniusz
4 marca 2024    
    Imieniny: Łucja, Kazimierz, Eugeniusz

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Tak powstaje kolejna afera z wycinką drzew?

Regularnie tropimy i wykazujemy działania osób, które teoretycznie w trosce o dobro drzew czy zieleni, rozprzestrzeniają informacje co najmniej budzące wątpliwości, a w przypadku zwrócenia uwagi, powołują się na wolność słowa i inne aspekty funkcjonowania w społeczeństwie. Jest to według naszej redakcji działalność wątpliwa, która nie chroni żadnych drzew i nie zwiększa wiedzy mieszkańców na temat tego, co naprawdę dzieje się na danym terenie zielonym. Tym razem, zauważyliśmy takie działanie na Forum Mieszkańców Miasta Kołobrzeg.

A. (autorka tekstu zażądała usunięcia jej imienia i nazwiska) alarmuje: "Wycinka obok  zabytkowego parku im.Jednosci Narodowej. Wycinane  są drzewa duże i zdrowe - Zdjęcia w załączeniu. Niektóre alejki przestają istnieć. Protestuje przeciwko niszczeniu parku i terenów przyległych.  Jedno z wyciętych drzew ma ponad 1,5 m obwód pnia. Dodam Park jest wpisany do rejestru zabytkow nr 927 z dn14.12.1976 r i jest prawdopodobnie najstarszm parkiem w Polsce! Park ta role pelni od 1971 r wczesniej byl tu cmentarz ewangelicki. Protestuje przeciwko wycince ! Obecnie w parku leza dwie ogromne haldy drewna. Drzewa nie sa obumarle, czy sprochniale - zdjecia. Co na to Konserwator Zabytków!??? Co na to Ministerstwo Ochrony Środowiska? Dodam nikt o wyrąbie nie informował mieszkańców, nie było konsultacji w tej sprawie. Nic o nas - bez nas !".

Sprawdziliśmy. A. podała informację, która nie dała się w większości potwierdzić w źródle, jakim jest Urząd Miasta, chyba, że magistrat podaje nieprawdę, ale taki zarzut to już ryzyko sprawy sądowej:
1. Nie wycinano tylko drzew zdrowych, co więcej, niektóre drzewa stwarzały zagrożenie. Podobno w lesie nie było wywrotów. Zamieszczamy poniżej zdjęcie drzewa przewróconego.
2. Wycinka ma miejsce obok zabytkowego parku, ale nie obejmuje terenu zabytkowego, ani parku, tylko... las.
3. Omawiany teren lasu nie jest wpisany do rejestru zabytków.
4. Teren leśny nie jest najstarszym parkiem w Polsce. Drzewa w tym miejscu rosną w zależności od gatunku, najstarsze egzemplarze może 100 lat.
5. Niektóre drzewa były spróchniałe.
6. Ponieważ teren nie podlega ochronie konserwatorskiej, służby konserwatorskie nie musiały się o nim wypowiadać.

Jeśli idzie o historyczność terenu, Maikuhle, czyli Lasek Załęże, znajdował się we wschodniej części wybrzeża miejskiego (dziś tereny wojskowe) i tam jest najstarsze założenie parkowe w Polsce. Obok niego powstał cmentarz komunalny, którego część terenów stanowi obecny obszar Parku Szarmacha. Następnie, w kierunku zachodnim była zlokalizowana tu jeszcze w czasach twierdzy strzelnica wojskowa.

Konsekwencją cytowanego wpisu było aż 49 komentarzy (naliczonych 20 grudnia do godz. 16.30, więc pewnie teraz jest ich już więcej). Gdy czyta się informację, że wycina się wiele drzew, zdrowych, w dodatku na jakimś tam terenie historycznym, to idealna mieszanka inicjująca wybuch. I tak było. To zrozumiałe, że mieszkańcy martwią się o drzewa. Problem w tym, że fake newsy podnoszą alarm wśród kołobrzeżan w sprawach, jak widać budzących wątpliwości i nie jest to żaden apel do dziennikarzy o pomoc. Autorka sama jest twórcą informacji. I gdy pojawia się ktoś, kto zwraca jej uwagę, reaguje:
M. P.: "Pani ciągle sieje ferment z drzewami, nie sprawdzi, nie dowie sia dlaczego wycinka ale oskarża decydentow (...)".
A.: "proszę Pani to, co Pani uznaje za " ferment" jest prawem do wyrażania swojej opinii oraz ogromną troska o zieleń naszego miasta. Nikogo nie obrażam ani nie oczerniam, nie potrzebuje takich argumentów. I najpierw pytam. Regularnie ja, lub ktoś z mojej rodziny jesteśmy na spotkaniach dot.spraw naszej dzielnicy. O wycince nie było mowy!".

W sprawie zareagował także Michał Kujaczyński, rzecznik prasowy prezydenta, ale jego argumentacja nie spotkała się z wycofaniem informacji, bo A. już zawiadomiła stosowne organy czy służby. Kujaczyński pisze, że wycięto 5 drzew, że były to konkretne gatunki, chore bądź zagrażające bezpieczeństwu, ale lokalni eksperci, którzy są jednocześnie śledczymi, dendrologami, itd. wiedzą lepiej...
A.: proszę Pana nie oglądam ani nie posiadam telewizji kablowej. Nie wycięto 5 drzew, co widać na załączonych zdjęciach. Drzewa nie były złamane, ani wywrócone. Proszę przyjrzeć się zdjęciom. Usuwacie Państwo sukcesywnie piekne stare kasztanowce! Wyroków nie feruje.Zdjecia mówia same za siebie...

Takie działania, jak pokazują wpisy innych osób, które zabrały głos w dyskusji, noszące znamiona działalności proekologicznej, powodują dalsze wnioski natury politycznej czy spiskowej teorii dziejów, wpływając na powstawanie oporu społecznego. Przykład:
M. K.: "Już od jakiegoś czasu wycinane są tam drzewa. Powolutku, po kilka - zdrowych, dużych drzew. Żadnych nowych nasadzeń. Prawdopodobnie teren jest "przygotowywany" dla deweloperów pod budowę jakiegoś kolejnego, beznadziejnego hotelu. Władze miasta niszczą bezwzględnie naturę pod byle pretekstem. Zróbcie z miasta betonową pustynię to już niedługo pies z kulawą nogą do Kołobrzegu nie przyjedzie i te wasze hotele będą wiały pustkami!".

NASZE USTALENIA
Pod koniec listopada 2023 roku miasto przystąpiło do usunięcia 6 drzew na terenie leśnym należącym do gminy Kołobrzeg, znajdującym się na zachód od Szkoły Podstawowej Nr 5 (okolice ul. Wczasowej, od strony Klonowej). Obszar ten stanowi las i objęty jest obowiązującym uproszczonym planem urządzenia lasu, który obowiązuje na okres 2021-2030. Miasto nie prowadzi tam typowej gospodarki leśnej. Teren ten funkcjonuje jako obszar zieleni. Dawniej, od strony północnej znajdowała się tu strzelnica garnizonowa. W 1945 roku zaczynała się w tej okolicy linia obrony miasta. Obszar ten nie podlega ochronie konserwatorskiej. W okresie powojennej stanowił część wojskowego obszaru ochronnego tzw. umocnień Rokossowskiego.

Większość wyciętych drzew to jesiony i 1 powalona brzoza. Jak wytłumaczyło miasto, były to zarówno drzewa uszkodzone w wyniku jesiennego sztormu, jak i drzewa zagrażające przechodniom. Jako pierwsza o tym fakcie poinformowała 1 grudnia Telewizja Kablowa Kołobrzeg. Sprawa nie była więc żadną tajemnicą. Michał Kujaczyński, rzecznik prasowy prezydenta tłumaczy, że właśnie w TKK zapowiadał prace na tym obszarze i niezbędną wycinkę drzew. Konsultacje społeczne na terenie leśnym nie są potrzebne.

Wskazać należy, że w przedmiotowej sprawie nie chodzi o ograniczanie prawa do krytyki, informacji czy uciszania lokalnych aktywistów, ale o odpowiedzialne działanie i sprawdzanie, zanim się coś napisze, czy podniesie alarm. Konsekwencją nieodpowiedzialnego działania jest następnie strach urzędników przed podejmowaniem działań tam, gdzie są one niezbędne, bo zagrażające drzewo może wyrządzić szkody materialne, lub krzywdę osobie przypadkowo przechodzącej.

Robert Dziemba

reklama

reklama

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama