Few Clouds

5°C

Kołobrzeg

4 marca 2024    |    Imieniny: Łucja, Kazimierz, Eugeniusz
4 marca 2024    
    Imieniny: Łucja, Kazimierz, Eugeniusz

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Czy ulica Krzywoustego i tereny budowy są dobrze oznakowane?

Na postulaty mieszkańców i nasze artykuły odpisał niedawno pracownik ds. komunikacji społecznej GDDKiA (przeczytaj). My postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się ulicy Krzywoustego, zaczynając od skrzyżowania z ulicą Jerzego w kierunku Ronda Kołobrzeg Wschód i z powrotem. Oto nasze uwagi.

1. Na drodze pojawia się niemal od razu ulubiony znak drogowców: A11 "nierówna droga". Znak ten jest umieszczony przed obszarem trwających robót drogowych. Ostrzeżenie to ze znakiem A14 pojawia się dopiero za skrzyżowaniem z ulicą Gryfitów. Tyle, że za tym znakiem żadne roboty nie są prowadzone. Skoro tak, nie powinno tam być żadnego znaku, gdyż wprowadza on kierowców w błąd.

2. Droga na całym omawianym odcinku pokryta jest dziurami i trzema kraterami. W jednym miejscu odsłoniło nawet przedwojenną kostkę. Droga naprawiana jest nieregularnie.

3. Kierowcy wskazują podczas rozmowy z nami, że znak A11 stosowany jest wybiórczo, to znaczy, nie jest powtarzany po skrzyżowaniu - Rondo Patana. Co do zasady, skrzyżowanie nie znosi znaku A11, a to oznacza, że jeśli uznać tę zasadę, to znak A11 powinien być gdzieś odwołany, bo tak będzie obowiązywać do Wałcza... Drogowcy uznali jednak, że skrzyżowanie odwołuje znaki ostrzegawcze, bo po skrzyżowaniu z ruchem okrężnym (Rondo Patana) powtarzają znak A14 "roboty drogowe" przy skrzyżowaniu z Budzistowem. To oznacza, że powtórzony powinien też zostać znak A11 "nierówna droga". Bo droga jest nierówna, a pobocze w obu kierunkach jest mocno uszkodzone. Do skrzyżowania z Budzistowem wrócimy.

4. Za skrzyżowaniem z Budzistowem znowu pojawia się znak A14 ze znakiem A12b, czyli zwężenie prawostronne drogi. Niektórzy zauważają także, że znak z objazdem do "Karuzeli" wprowadza w błąd, bo pokazuje jazdę z lewej strony bądź w lewo, gdy drogą jedziemy prosto - to kwestia poboczna.

5. Gdy jadąc od skrzyżowania z Budzistowem w kierunku Ronda Kołobrzeg Wschód kierowcy są informowani o robotach drogowych znakiem A14 przez skrzyżowaniem z Janiskami, to jadąc od Ronda Kołobrzeg Wschód w kierunku skrzyżowania z Budzistowem przed skrzyżowaniem z Janiskami żadnego takiego ostrzeżenia nie ma. To są prace budowlane na tym odcinku czy ich nie ma?

6. Znak A14 poprzedzony znakiem A11 pojawia się dopiero na łuku drogi przed skrzyżowaniem z Budzistowem. Ale jest ciekawostka. Przed tymi znakami drogowcy ustawili sobie znak A29 "sygnały świetlne". Czy ktoś ją tam widział, bo my nie zarejestrowaliśmy tego faktu...

7. Kierowcy wjeżdżający do Budzistowa nie są informowani o żadnych utrudnieniach, no chyba, że znak o robotach budowlanych i zwężeniu prawostronnym obowiązuje za skrzyżowaniem. Za skrzyżowaniem jednak droga jest dziurawa jak ser szwajcarski, a znaku A11 jakoś nikt nie ustawił.

8. Zupełnie inną sytuację mają kierowcy jadący z Budzistowa pod estakadą. Tam jest plejada znaków: A14 "roboty budowlane", potem znak B33 "ograniczenie prędkości" do 30 km/h i B24 "zakaz wyprzedzania", a potem jeszcze A30 "inne niebezpieczeństwo" z tabliczką "wyjazd z budowy", a potem jest jeszcze znak A7 "ustąp pierwszeństwa przejazdu z tabliczką "100 m", a za nim jeszcze dwa znaki na jednym słupie: A30 "inne niebezpieczeństwo" a pod nim A12c "zwężenie jezdni lewostronne". Pytanie: skoro tyle niebezpieczeństw czyha na pasie wyjazdowym z Budzistowa, to dlaczego nic nie czyha na wjeździe?

9. Odpowiedź jest prosta: na wszystkich czyha niebezpieczeństwo, gdyż zwężenie pasa zostało wskazane naszym zdaniem nieprawidłowo. Stanęliśmy na skrzyżowaniu i ewidentnie pojazdy jadące pasem do Budzistowa muszą nawet zatrzymać się, aby przepuścić pojazdy jadące z Budzistowa, bo jest tam zwężenie nie lewostronne, tylko prawostronne (widać to na zdjęciach). Co prawda zrobiono tam jakąś niby zatokę, ale dziura na dziurze powoduje, że nie da się tam jechać. Takie oznakowanie powinno być według nas zmienione.

10. Jedziemy dalej w kierunku Kołobrzegu. Na wysokości przystanku autobusowego za skrzyżowaniem z Budzistowem, mijamy kolejny znak drogowy A14 "roboty drogowe" i A12c zwężenie lewostronne. Znaku A11 nie ma... A dziury o tym nie wiedzą i są.

11. Przed mostem na Stramniczce pojawia się znak A14 z tabliczką "10 m". Tyle, że za 10 metrów nikt nie prowadzi żadnych robót. Są prowadzone dopiero za 290 metrów.

12. Mijamy skrzyżowanie z ul. Gryfitów i tam pojawia się jedynie znak A17 "dzieci". Za tym znakiem w najlepsze pracują robotnicy, a koparka zajmuje pas, który służył do skrętu w kierunku Koszalina. Nie ma tam żadnego innego znaku.

Kwestia oznakowania i kwestia bezpieczeństwa to dla części kierowców kwestia drugorzędna. Pierwszorzędna kwestia to stan drogi. To prawda, trwają tam roboty budowlane, pewnie już niedługo pojedziemy nowym odcinkiem drogi pomiędzy dwoma rondami, tylko czy ten fakt oszczędności operatora drogi ma wiązać się ze zgubionymi kołpakami przez pojazdy i uszkodzone auta kierowców? To pytanie powinno powstawać zawsze, gdy realizowane są takie inwestycje. Niedługo wrócimy do oznakowania ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Krzywoustego.

Robert Dziembareklama

reklama

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama