Clear Sky

18°C

Kołobrzeg

24 czerwca 2024    |    Imieniny: Danuta, Emilia, Jan
24 czerwca 2024    
    Imieniny: Danuta, Emilia, Jan

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

W "Okruszku" m.in. o dopalaczachUczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego Okruszek w ramach prowadzonego projektu „Twoje życie- Twój wybór”  sfinansowanego ze środków pochodzących z dotacji Gminy Miasto Kołobrzeg wzięli udział w cyklu warsztatów profilaktyczno-edukacyjnych.


Celem zadania było wdrożenie  psychospołecznych programów profilaktyczno-edukacyjnych skierowanych do młodzieży i dzieci, uczących postaw  i umiejętności służących zdrowemu i trzeźwemu stylowi życia.

Klasy I-III uczestniczyły w programie pt. „ Cukierki” który  został oparty na bajce profilaktycznej Agnieszki Grzelak „Cukierki”.
Celem programu było miedzy innymi:
- przybliżenie dzieciom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych;
- kształtowanie umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi;
- nauka postaw asertywnych względem osób nieznajomych;

Do uczniów klas IV-VI został skierowano program profilaktyczny „ Potrafię być sobą”  w którym oprócz podstawowej wiedzy na temat uzależnień, narkotyków i alkoholu główny nacisk położony jest na trening zachowań, który pozwala uczniom spokojnie, stanowczo, skutecznie chronić siebie i to co jest dla nich ważne: zdrowie, wolność, więzi z innymi ludźmi, a przede wszystkim nie obawiać się czyjejś presji.
Uczniowie gimnazjum uczestniczyli w programie „ Nie daj się oszukać. Dopalacze toteż narkotyki”.

 W ostatnim czasie słyszymy w mediach, a także w najbliższym otoczeniu, o produktach zwanych „dopalaczami”, które posiadają właściwości psychoaktywne zbliżone do działania narkotyków. Sprzedawcy reklamowali je jako środki pobudzające, poprawiające pamięć, koncentrację uwagi czy pozwalające zrelaksować się. Jednocześnie producenci „dopalaczy” w ofercie handlowej zamieszczali informacje, że są to produkty kolekcjonerskie, sole do kąpieli, nawozy do kwiatów „nie nadające się do spożycia”. Część młodzieży, która nigdy wcześniej nie eksperymentowała z środkami psychoaktywnymi połknęła ten „haczyk”, dała się oszukać. Inni - zażywający narkotyki, czy od nich uzależnieni zaczęli stosować „dopalacze” jako legalne środki zastępcze, alternatywne do narkotyków.

Celem programu było rozbrojenie mitów na temat środków psychoaktywnych takich jak dopalacze i inne narkotyki-zastępowanie ich rzetelną wiedzą, uświadomienie i modyfikacja w kierunku zdrowego stylu życia zagrażających postaw dotyczących używania środków psychoaktywnych.

Programy profilaktyczno – edukacyjne zrealizował Andrzej Rakowski z Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Płocku.

W "Okruszku" m.in. o dopalaczach
W "Okruszku" m.in. o dopalaczach

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama