Broken Clouds

10°C

Kołobrzeg

13 czerwca 2024    |    Imieniny: Antoni, Lucjan, Gracja
13 czerwca 2024    
    Imieniny: Antoni, Lucjan, Gracja

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Gościno współpracuje z UkrainąW dniach 5-12 listopada 2016 r. grupa nauczycieli Zespołu Szkół im. Macieja Rataja z Gościna pod przewodnictwem dyrektor Haliny Schulz–Tkacz oraz wicestarosty kołobrzeskiego Heleny  Rudzis – Gruchały uczestniczyła w wyjeździe na Ukrainę. Celem delegacji było podpisanie porozumienia o współpracy oraz kontynuacja wymiany ze Szkołą Ogólnokształcącą nr 1 im. Iwana Franki w Drohobyczu.


Założeniem wymiany jest poszerzanie wiedzy o systemach edukacyjnych obu krajów oraz dążenie do realizacji celów edukacyjnych i kulturowych, promocja obu regionów, poznanie języka kraju sąsiada, pogłębianie wiedzy o tradycjach i zwyczajach obu narodów, nawiązanie kontaktów osobistych między uczestnikami wymiany.

Szkoła Ogólnokształcąca nr 1 im. Iwana Franki jest największą z 17 szkół urokliwego miasteczka Drohobycz, liczącego 70 tysięcy mieszkańców leżącego 80 km od polskiej granicy i 90 km od Lwowa. Do szkoły uczęszcza około 1000 uczniów w wieku od 6 do 17 lat i pracuje ponad 100 nauczycieli.

Podczas pobytu nauczyciele z Gościna uczestniczyli w wycieczkach krajoznawczych, w tym wyjeździe w ukraińskie Bieszczady do karpackiej wsi Urycz znajdującej się w Narodowym Rezerwacie Historyczno-Kulturowym „Tustań”, zwiedzaniu Lwowa z cmentarzem Łyczakowskim. Pokonali odległość 350 km i dotarli do Kamieńca Podolskiego, gdzie mieści się twierdza nigdy nie zdobyta szturmem wojsk nieprzyjaciela. Najpotężniejszą warownię kresowej Rzeczpospolitej. Opis obrony Kamieńca Podolskiego z 1672 roku przed wojskami niewiernych zna każdy Polak, który przeczytał „Pana Wołodyjowskiego” Henryka Sienkiewicza. Kamieniec Podolski jawi się w historii Polski jako twierdza stojąca na Kresach południowo – wschodnich, broniąca Rzeczpospolitej przed turecko–tatarskimi najazdami.

Natalia Hrynchyshyn
fot. Waldemar Dołowy

Gościno współpracuje z Ukrainą
Gościno współpracuje z Ukrainą

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama