Few Clouds

1°C

Kołobrzeg

29 listopada 2022    |    Imieniny: Błażej, Walter, Fryderyk
29 listopada 2022    
    Imieniny: Błażej, Walter, Fryderyk

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

Do Bazyliki Mariackiej uroczyście wniesiono relikwie księdza Jerzego Popiełuszki. W ten sposób rozpoczęto uroczystości 30-lecia "Solidarności".


Punktualnie o godzinie 10 do kołobrzeskiej bazyliki wyruszyła procesja z relikwiarzem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki - kapelana "Solidarności", zamordowanego przez oprawców komunistycznych w 1984 roku. Jego ostatnie słowa wypowiedziane w Bydgoszczy brzmiały: "Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy". Również w tym duchu: pokory, wybaczenia, zrozumienia drugiego człowieka, mszę odprawił sufragan koszalińsko-kołobrzeski Krzysztof Zadarko.

W uroczystości udział wzięła zasłużona dla "Solidarności" senator I kadencji Gabriela Cwojdzińska, lider kołobrzeskiej "Solidarności" Henryk Bieńkowski, a także działacze kołobrzeskiej i koszalińskiej opozycji:, m.in.: Lech Kozera, Kazimierz Mirecki, Janusz Grudnik, Paweł Michalak, i inni. Obecna była również przewodnicząca zarządu Regionu Koszalińskiego "Pobrzeże" NSZZ "Solidarność" Danuta Czernielewska.

Relikwie błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki to dar dla Bazyliki Mariackiej od archidiecezji warszawskiej i arcybiskupa Kazimierza Nycza. Ich sprowadzenie do Kołobrzegu było możliwe dzięki zaangażowaniu księdza prałata Tadeusza Wilka oraz Katarzyny Paciorkowskiej i Zofii Szymańskiej. Po uroczystej mszy, działacze "Solidarności" udali się pod zawieszone po remoncie murów świątyni pamiątkowe tablice, gdzie odśpiewano "Boże coś Polskę".

Uroczystości nie obyły się bez małego skandalu. Z mszy ochrona wyprowadziła mężczyznę, który krzyczał m.in., że jest szatanem.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzAdministratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama