Clear Sky

15°C

Kołobrzeg

25 maja 2024    |    Imieniny: Grzegorz, Urban, Magda
25 maja 2024    
    Imieniny: Grzegorz, Urban, Magda

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Wystawa plenerowa naszego muzeum wzbogaciła się o kolejny zabytek. W miejscu masztu ORP Burza stanęło stanowisko umocnione Pantherturm.


- Jest to stanowisko umocnione zbudowane na bazie wieży czołgowej czołgu średniego Panzerkampfwagen V Panther - opowiada Łukasz Gładysiak z Muzeum Oręża Polskiego. - Te stanowiska przede wszystkim znajdowały się na froncie włoskim, pod Monte Cassino. Istnieją zdjęcia, gdzie żołnierze polscy pozują właśnie przy zniszczonym Pantherturmie. To była bardzo groźna broń, świetnie funkcjonująca i wyposażona. Przy budowie stanowiska wykorzystano jedno z najskuteczniejszych dział przeciwpancernych, jakimi Niemcy dysponowali podczas II wojny światowej - to jest armata 75-milimetrowa. Te stanowiska były świetnie zamaskowane, a o ich istnieniu przekonywano się, gdy padła salwa.

Nowy element wystawy plenerowej otwarty został z okazji 71 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jak dodaje Łukasz Gładysiak, to jeden z nielicznych elementów wyposażenia niemieckiego na tej wystawie. Do jego budowy wykorzystano m.in. cegły pochodzące z rozbiórki kamienic przy ulicy Towarowej.

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama