Clear Sky

15°C

Kołobrzeg

25 maja 2024    |    Imieniny: Grzegorz, Urban, Magda
25 maja 2024    
    Imieniny: Grzegorz, Urban, Magda

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

9 miejsce w rankingu najzamożniejszych miast powiatowych w Polsce. Spadek o 6 pozycji w dół. Na tej pozycji uplasowało się nasze miasto.


Coroczny ranking "Wspólnoty" nie został uroczyście ogłoszony w Urzędzie Miasta. Bo i nie ma się czym chwalić. Kołobrzeg dość boleśnie spadł z pierwszej trójki na koniec pierwszej dziesiątki. W województwie zachodniopomorskim w rankingu najzamożniejszych miast powiatowych wyprzedza nas Kamień Pomorski i Gryfino.

W rankingu brano pod uwagę m.in. wpływy z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), podatku od nieruchomości, podatku od czynności cywilnoprawnych, dochody z majątku i subwencji ogólnej. Zamożność per capita w Kołobrzegu w 2009 roku wyniosła według rankingu 3198,17 zł. W 2005 roku Kołobrzeg zajął miejsce 9, w 2006 - 5, w 2007 4, rok później 3, teraz 9.

Wyniki naszego miasta tak komentuje Michał Kujaczyński, rzecznik prasowy prezydenta. - Od roku 2005 w rankingu "Wspólnoty" najzamożniejszych miast powiatowych zajmujemy miejsce w pierwszej dziesiątce. To oznacza, że spośród 335 miast powiatowych Kołobrzeg jest jednym z najbogatszych miast w Polsce. W opublikowanym rok temu rankingu za rok 2008 zajęliśmy 3 miejsce z kwotą dochodu na jednego mieszkańca w wysokości 3577 zł. W tym roku - w rankingu za rok 2009, jest to miejsce 9 z kwotą dochodu na mieszkańca 3198 zł . Spadek związany jest głównie z zastojem na rynku nieruchomości i zmniejszeniem sprzedaży majątku miejskiego. To pokazuje, że pomimo braku dochodu do budżetu miasta ze sprzedaży miejskich gruntów, Kołobrzeg jest miastem zamożnym, dobrze zarządzanym i o bardzo stabilnych dochodach. Bardzo cieszy fakt, że nadal zajmujemy czołowe miejsca w rankingu. Przyszłoroczny ranking powinien przynieść jeszcze wyższą pozycję.

Optymizmu rzecznika nie podziela radny Henryk Bieńkowski, były prezydent Kołobrzegu. - Wynik z 2005 i 2006 roku oraz kolejne wysokie pozycje są pokłosiem realizowanej przeze mnie polityki, a następnie funkcjonowaniem miasta w ramach rozpędu, jaki ono uzyskało. Obecnie nie ma pomysłu na to, co robić dalej, jakie bodźce powinniśmy wysyłać celem pobudzenia miejskiej gospodarki. Inwestycje są wykonywane dzięki kredytom i funduszom unijnym. W kasie miejskiej widać dno, a pomysłów na przyszłość brak. Przykładem jest wysadzenie w powietrze Wieloletniego Planu Inwestycyjnego, żeby nie biły w oczy dziury po niezrealizowanych inwestycjach. I stąd ten spadek.

Niegdyś Marek Sobczak powtarzał, że gdyby Kołobrzeg nie leżał nad morzem, byłby drugim Białogardem. W swojej opinii potwierdza to radny Jacek Woźniak. - Ten ranking jest przykładem na to, że nie wolno spoczywać na laurach. Jeżeli spadają dochody podatników, to miasto powinno analizować sytuację i wprowadzać odpowiednie rozwiązania. Stagnacja może i była w ubiegłym roku, ale to nie zmienia faktu, że my mamy warunki, jakich nie mają inne miasta. Wartość nieruchomości może spadać, mogą spadać przychody z ich sprzedaży, ale to nie znaczy, że mają spadać dochody mieszkańców nadmorskiego kurortu.

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama