Overcast Clouds

15°C

Kołobrzeg

19 maja 2024    |    Imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban
19 maja 2024    
    Imieniny: Mikołaj, Piotr, Urban

Redakcja: tel. 500-166-222 poczta@miastokolobrzeg.pl

Portal Miasto Kołobrzeg FBPortal Miasto Kołobrzeg na YT

Regionalny Portal Informacyjny Miasta Kołobrzeg i okolic

reklama

reklama

Dziś sąd rozpatrywał sprawę zwolnionej działaczki związkowej w Veolia Transport - Jolanty Froncz. Sprawa trafiła również do prokuratury.


Veolia Transport zwolniła dyscyplinarne przewodniczącą NSZZ Pracowników Veolia Transport - Jolantę Froncz,  zarzucając jej dokonanie ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Miało ono polegać na tym, że podczas zebrania związkowego z pracodawcą w Toruniu, wprowadziła nieuprawnioną i nie związaną z zakładem pracy osobę, która w ten sposób weszła w posiadanie poufnych danych finansowych pracodawcy.

Na początku rozprawy pełnomocnik Veolia Transport odrzuciła możliwość jakiejkolwiek ugody. Pełnomocnik powódki podtrzymał roszczenie uzupełniając, że zwolnienie nie miało związku z ciężkim naruszenie obowiązków pracowniczych, ani z naruszeniem jakichkolwiek obowiązków, gdyż powódka działała w zakresie czynności związkowych, a te nie podlegają ocenie pracodawcy. Pozwana spółka wniosła o odrzucenie roszczenia w całości, jako bezzasadne.

Zeznający świadkowie opowiadali o spotkaniu zarządu z przedstawicielami związków zawodowych w Toruniu w lipcu 2010 roku. Wszyscy świadkowie obrony podkreślali, że Jolanta Froncz została zwolniona, bo wprowadziła na zebranie członka swojego związku - Bogusława Domagałę, który zadawał niewygodne pytania prezesowi Veolia Transport. Określali zwolnienie powódki jako niesłuszne i niesprawiedliwe, podkreślając jej oddanie na rzecz pracowników spółki. Jeden ze świadków zeznał, że Bogusław Domagała zarzucił prezesowi, że zwalnia się zwykłych pracowników, a zatrudnia dyrektorów. Za złe wyniki spółki obarczył zarząd, który w jego przekonaniu nie umie zarządzać. Dodał, że zarząd pozbywa się pracowników z wieloletnim stażem pod byle pozorem. Świadek potem zeznał, że w spółce poszukiwano Domagały jako człowieka, który krytykował prezesa. Jego personalia miał ustalać jeden z kierowników. Ostatecznie, zwolniona została szefowa związków, dyscyplinarnie.

Sąd zaznaczył dzisiaj, że nie zamierza pozwolić na przeciąganie procesu. Świadka, który bez usprawiedliwienia nie pojawił się na procesie, ukarał kwotą 500 zł. Sąd nie pozwolił również, aby świadkowie pozwanej spółki zeznawali w sprawie w ramach pomocy prawnej w innym sądzie. Mają się stawić w Kołobrzegu, nawet z Leżajska.

Krzysztof Legun, pełnomocnik powódki, poinformował dziś, że Jolanta Froncz złożyła w Prokuraturze Rejonowej w Kołobrzegu zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez prezesa spółki Veolia Transport, prokurenta tej spółki oraz kierownika w oddziale kołobrzeskim przedsiębiorstwa, z art. 218 par. 1 Kodeksu karnego "Kto, wykonując czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, złośliwie lub uporczywie narusza prawa pracownika wynikające ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2", a także art 35 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy o związkach zawodowych: "Kto w związku z zajmowanym stanowiskiem lub pełnioną funkcją:  utrudnia wykonywanie działalności związkowej prowadzonej zgodnie z przepisami ustawy, dyskryminuje pracownika z powodu przynależności do związku zawodowego, pozostawania poza związkiem zawodowym lub wykonywania funkcji związkowej, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności".

reklama

reklama

Dodaj komentarz

UWAGA!
Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Publikowanie jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt poczta@miastokolobrzeg.pl. Komentarze niezwiązane z artykułem, naruszające regulamin lub zawierające uwagi do redakcji, będą usuwane.

Komentarze zostaną opublikowane po akceptacji przez moderatora.

Zgody wymagane prawem - potwierdź aby wysłać komentarzKod antyspamowy
Odśwież

Administratorem danych osobowych jest  Wydawnictwo AMBERPRESS z siedzibą w Kołobrzegu przy ul. Zaplecznej 9B/6 78-100 Kołobrzeg, o numerze NIP: 671-161-39-93. z którym możesz skontaktować się osobiście pod numerem telefonu 500-166-222 lub za pośrednictwem poczty elektronicznej wysyłając wiadomość mailową na adres poczta@miastokolobrzeg.pl Jednocześnie informujemy że zgodnie z rozporządzeniem o ochronie danych osobowych przysługuje ci prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania w zakresie wynikającym z obowiązującego prawa.

reklama